Uczelnie i instytucje

Najlepsze polskie uczelnie dopiero w piątej setce światowego rankingu

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski to najwyżej notowane polskie uczelnie w światowym rankingu CWUR - The Center for World University Rankings. Wśród tysiąca notowanych w nim szkół wyższych zajęły jednak miejsca w piątej setce. Wygrał amerykański Uniwersytet Harvarda.

W rankingu CWUR - The Center for World University Rankings - znalazło się 1000 uczelni z całego świata, w tym dziewięć uczelni z Polski.

Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem. Miejsca na podium zajęły kolejno: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. Na czwartym i piątym miejscu znalazły się dwa brytyjskie uniwersytety: University of Cambridge i University of Oxford. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Columbia University, University of California (Berkeley), University of Chicago, Princeton University, Yale University.

W drugiej dziesiątce - poza uczelniami ze Stanów Zjednoczonych - uplasowały się też dwie japońskie szkoły wyższe. Pozycję 13. zajął University of Tokyo, a na 20. miejscu sklasyfikowano Kyoto University. Z uczelni europejskich, poza dwiema uczelniami brytyjskimi, najwyżej notowana jest Politechnika Federalna w Zurychu (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich), która uplasowała się na 23. miejscu.

Wśród polskich uczelni najwyższe - 429. miejsce - zajął Uniwersytet Jagielloński. Nieco dalej - na 449. miejscu - znalazł się Uniwersytet Warszawski. Politechnika Warszawska uplasowała się na 645. miejscu, a Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie na 819. Pozycję 888. zajął Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a dwa miejsca niżej - na 890. pozycji - sklasyfikowano Uniwersytet Wrocławski. Trzy polskie uczelnie znalazły się w ostatniej setce zestawienia. Na 922. miejscu znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na 963. Politechnika Wrocławska, a na 969. Uniwersytet Śląski.

Zestawienie CWUR jest tworzone w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.

Wyniki rankingu są dostępne na stronie: http://cwur.org/2016.php

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi: na kierunku lekarsko-dentystycznym 16 chętnych na miejsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera