Żółwie skorupy nie dla ochrony, ale dla... kopania dołów

Żółwie skorupy wyewoluowały nie dla ochrony, ale w celu kopania kryjówek przed trudnymi warunkami klimatycznymi - wynika z badań opublikowanych w "Current Biology".

Odkrycia skamieliny, która zrewolucjonizowała postrzeganie roli, jaką pierwotnie pełniła skorupa żółwia, dokonał ośmiolatek. Dziecko natknęło się na najstarszą znaną skamielinę pancerza Eunotosaurusa africanusa - praprzodka współczesnych żółwi sprzed 260 mln lat - na rodzinnej farmie leżącej w regionie Karoo w RPA.

Do tej pory powszechnie uważano, że skorupa służy żółwiom głównie jako ochrona. Tymczasem międzynarodowa grupa badaczy, która przeanalizowała skamielinę, doszła do innych wniosków. Ich zdaniem powstająca skorupa była adaptacją, która miała umożliwić kopanie dołów w ziemi, w których zwierzęta kryły się przed trudnymi warunkami pogodowymi. Na skamielinie widać zaczątki skorupy i szerokich żeber, na których była osadzona. Była to stabilna podpora dla zwierzęcia do użycia dużych łap i pazurów w celu wykopania kryjówki - przekonują badacze.

Główna autorka artykułu, dr Tyler Lyson z Muzeum Przyrody i Nauki w Denver (USA) wyjaśnia, że podobnie rzecz się ma z piórami. Ich pojawienie się nie było związane z lataniem - pokryte nimi były niektóre dinozaury np. tyranozaur, a te nie latały. Również pancerze żółwi najpierw pełniły zupełnie inną funkcję.

"Zarówno z obserwacji skamielin, jak i współczesnych żółwi wiemy, że główną zmianą, która spowodowała powstanie skorupy było poszerzenie żeber. Wydaje się to nie być dużą modyfikacją, ale ma duży wpływ na oddychanie i prędkość poruszania zwierząt czworonożnych" - mówi dr Lyson.

Żebra wspierają ciało podczas przemieszczania się i odgrywają główną rolę w napowietrzaniu płuc. Poszerzone żebra usztywniają tors, co przyczynia się do ograniczenia długości kroku i spowolnienia oddychania. Naukowcy zwracają uwagę, że żebra żółwi są wyjątkowe i zdecydowanie różnią się od innych znanych zwierząt - dinozaurów, węży, wielorybów czy ludzi, co związane jest z tym, że są one elementem pancerza.(PAP)

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera