Piwo smakuje lepiej przy dźwiękach muzyki

Osoby spożywające piwo w trakcie słuchania muzyki oceniają jego smak lepiej, niż osoby pijące trunek w ciszy. Doświadczenie pokoleń amatorów piwa potwierdzili ostatnio oficjalnie naukowcy, o czym zawiadamiają w piśmie „Frontiers in Psychology”.

Badacze z Uniwersytetu Vrije w Brukseli oraz Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium (Belgia) przeprowadzili eksperyment, w ramach którego poprosili 231 ochotników o skosztowanie nowo wyprodukowanego piwa w różnych warunkach.

Część uczestników próbowała napoju pochodzącego z nieoznakowanej butelki, część degustowała piwo po obejrzeniu butelki z etykietą, a pozostali pili trunek nalany z oznaczonej butelki, podczas gdy w tle grała muzyka, a dokładnie piosenka "Oceans of Night" brytyjskiego zespołu The Editors.

Przed skosztowaniem piwa badani wyrażali swoje oczekiwania co do jego smaku. Po degustacji oceniali rzeczywisty smak napitku.

Wyniki pokazały, że piwo najbardziej smakowało osobom, którym podczas picia towarzyszyła muzyka.

"Wygląda na to, że dodatkowa przyjemność płynąca z możliwości słuchania muzyki przekładała się na lepszy smak piwa" – komentuje koordynator badania dr Felipe Reinoso Cavalho.

Naukowcy chcą w przyszłości sprawdzić, czy muzyka wpływa na odczuwanie poszczególnych smaków (np. słodkiego, kwaśnego lub gorzkiego), a także na podejmowanie decyzji związanych z jedzeniem i piciem.

Do badania (DOI: 10.3389/fpsyg.2016.00636) wykorzystano piwo – ciemne z nutą cytrusów - które powstało w wyniku inspiracji twórczością zespołu The Editors. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA buduje urządzenie do serwisowania satelitów

  • CREDIT ESA/DLR/FU Berlin LICENCE CC BY-SA 3.0 IGO

    Sonda przesłała z Marsa zdjęcia „tajemniczego terenu”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera