Suplementy z kwasami omega-3 w walce ze skutkami tłustej diety

Suplementy diety zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mogą odwrócić negatywny wpływ diety bogatej w tłuszcze na metabolizm - wynika z artykułu opublikowanego w "Journal of Physiology".

W przedstawionym badaniu pokazano po raz pierwszy, że spożywanie suplementów diety z kwasami tłuszczowymi omega-3 (których bogatym źródłem są tłuste ryby morskie) może zwalczać negatywne efekty diety wysokotłuszczowej.

Tabletki zawierające omega-3 są popularnym suplementem diety, który w powszechnej opinii posiada cenne właściwości prozdrowotne. Brazylijscy badacze postanowili sprawdzić wpływ tych substancji na zdrowie gryzoni będących na wysokotłuszczowej diecie. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia m.in. nadwagi, wysokiego poziomu cholesterolu we krwi oraz insulinooporności, będącej czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2.

Badania przeprowadzili naukowcy z Federal University of Sao Paulo. Przez cztery tygodnie aplikowali jeden z kwasów omega-3 myszom, które były na wysokotłuszczowej diecie. Dla porównania, grupie kontrolnej nie podawano suplementu z tym związkiem.

Okazało się, że suplement z kwasem omega-3 korzystnie wpłynął na metabolizm gryzoni jedzących tłusto, innymi słowy znacznie zredukował negatywny wpływ tłustej diety na organizm myszy.

Zdaniem naukowców wyniki ich badania sugerują, że przyjmowanie suplementów z omega-3 mogłoby przeciwdziałać negatywnym skutkom metabolicznym tłustej diety. Kierująca badaniem prof. Maria Isabel Alonso-Vale z Wydziału Biologii na Federal University of Sao Paulo zwraca jednak uwagę, że konieczne będzie potwierdzenie tego w badaniach na ludziach. (PAP)

szz/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera