David J. Thouless – pionier badań nad zjawiskami topologicznymi

David J. Thouless, amerykański fizyk pochodzenia szkockiego został nagrodzony Nagrodą Nobla z fizyki za prace nad tzw. topologicznymi własnościami materii. Jego czysto teoretyczne prace mogą zaowocować powstaniem np. topologicznych komputerów kwantowych.

Thouless z University of Washington w Seattle został uhonorowany razem z F. Duncanem M. Haldanem (Princeton University) oraz J. Michaelem Kosterlitzem (Brown University w Providence).

David Thouless, fizyk zajmujący się materią skondensowaną, przyszedł na świat 21 września 1934 roku w Bearsden w Szkocji. Po ukończeniu Winchester College kształcił się w college\'u Trinity Hall na brytyjskim Cambridge University, gdzie w 1955 r. uzyskał licencjat. Następnie przez cztery lata prowadził badania nad materią jądrową pod kierunkiem Hansa Bethe na Cornell University, na którym w 1958 r. uzyskał tytuł doktorski.

Po kilku latach spędzonych na University of California w Berkeley, pracował (w latach 1965-1978) jako prof. fizyki matematycznej na brytyjskim Birmingham University. Tam współpracował z drugim tegorocznym noblistą z fizyki J. Michaelem Kosterlitzem. Na początku lat 70. uczeni podważyli obowiązującą wówczas teorię, że nadprzewodnictwo i nadciekłość nie mogą występować w supercienkich warstwach materii. Wykazali również, że mogą występować w niskich temperaturach i wyjaśnili mechanizm topologicznych przejść fazowych, które sprawiają, że nadprzewodnictwo znika w wyższych temperaturach.

Od roku 1980 jest profesorem (obecnie emerytowanym) fizyki na University of Washington w Seattle. Podczas pracy na tej uczelni jego główne zainteresowania badawcze koncentrowały się na kwantowym efekcie Halla w supercieczach oraz na innych problemach związanych z topologicznymi liczbami kwantowymi.

Jego prace dotyczyły zjawiska nadprzewodnictwa i właściwości materii jądrowej. Jest autorem książek z dziedziny topologii pt. “Mechanika kwantowa układów wielu ciał” (“Quantum Mechanics of Many-Particle Systems”), którą wydano pierwszy raz w 1961 r. oraz “Topologiczne liczby kwantowe w fizyce nierelatywistycznej” (“Topological Quantum Numbers in Nonrelativistic Physics”), która ukazała się w 1998 r.

Thouless jest członkiem wielu prestiżowych towarzystw naukowych, w tym Towarzystwa Królewskiego w Londynie, Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, Amerykańskiej Akademii Nauki i Sztuki oraz Amerykańskiej Akademii Nauk.

Otrzymał wiele ważnych naukowych nagród, takich jak Nagroda Wolfa w dziedzinie fizyki, która jest uważana za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień czy Nagroda Larsa Onsagera przyznawana przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne. (PAP)

jjj/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wyłoniono 15 finalistów Nagród Naukowych "Polityki"

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera