Białko z mitochondriów kluczowe w procesie starzenia się

Anhydraza węglanowa, białko zlokalizowane w mitochondriach neuronów, może stać się celem leków spowalniających procesy starzenia się, w tym procesy neurodegeneracyjne - informują brytyjscy badacze na łamach pisma "Ageing".

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham wyizolowali z komórek nerwowych i mięśniowych myszy w młodym i średnim wieku białka wchodzące w skład mitochondriów, tj. centrów energetycznych komórek.

Anhydraza węglanowa okazała się występować w większych ilościach - i być bardziej aktywna w komórkach pochodzących od starszych myszy oraz młodych osobników, u których wcześnie nastąpiły procesy neurodegeneracyjne.

Chcąc sprawdzić, czy wzrost aktywności anhydrazy węglanowej ma działanie szkodliwe, czy jest mechanizmem obronnym, naukowcy podali anhydrazę nicieniom. Stwierdzili wówczas, że po podaniu białka życie tych organizmów uległo skróceniu.

"To bardzo interesujący początek badań nad tym, w jaki sposób możemy dotrzeć do białka zlokalizowanego w mitochondriach, by spowolnić procesy starzenia się, przy ograniczeniu efektów ubocznych" - mówi autorka analizy, dr Lisa Chakrabarti.

Starzenie się mózgu związane jest ze wzrostem ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Badania te mogą stanowić pierwszy krok do opracowania nowych leków, których celem działania będzie właśnie anhydraza węglanowa - dodaje badaczka. (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera