Ocieplenie przyspiesza migrację ptaków

Im bardziej ociepla się klimat, tym wcześniej migrujące ptaki docierają na swoje tereny lęgowe - informują naukowcy w “Journal of Animal Ecology”.

Jak wykazał Takuji Usui z Edinburgh University, każdy stopień globalnego ocieplenia przyspiesza średnio o jeden dzień przylot ptaków na ich letnie tereny lęgowe.

Analiza zapisów dokonywanych zarówno przez specjalistów, jak i amatorów w ciągu ostatnich 300 lat dotyczyła setek gatunków na pięciu kontynentach.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki badań pomogą przewidzieć reakcje poszczególnych gatunków na zmiany środowiskowe w przyszłości.

Przybycie na tereny lęgowe w niewłaściwym czasie może mieć poważne konsekwencje. Nawet kilka dni różnicy sprawia, że ptaki nie mogą skorzystać z maksymalnej dostępności kluczowych zasobów, takich jak pożywienie i miejsca lęgowe. Zbyt późne przybycie na opóźnia wyklucie się piskląt i zmniejsza ich szanse na przeżycie.

Najbardziej narażone są gatunki migrujące na duże odległości, a przy tym mniej wrażliwe na wzrost temperatury. Inne ptaki zyskują nad nimi przewagę, wcześniej zajmując lęgowiska. (PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Przemyśl, 14.09.2015. Konopie indyjskie w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu. PAP/Darek Delmanowicz

    Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera