Polscy inżynierowie wezmą udział w budowie największego teleskopu świata

Polscy inżynierowie wezmą udział w budowie elementów największego teleskopu świata - Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), poinformowała firma SENER Polska.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ogłosiło w środę podpisanie czterech kolejnych kontraktów dotyczących budowy elementów 39-metrowego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT). Chodzi o umowy dotyczące lustra wtórnego i lustra trzeciego rzędu, elementy konstrukcyjne podtrzymujące zwierciadła, a także produkcji kilku tysięcy czujników.

Jeden z kontraktów podpisała firma SENER, która ma także oddział w Polsce. Umowę podpisał hiszpański oddział firmy, ale jej polska część również weźmie udział w budowie elementów teleskopu.

Inżynierowie z SENER Polska mają odpowiadać za projekt, produkcję, montaż i testy oprzyrządowania do dwóch modułów zwierciadeł teleskopu ELT. W naszym kraju powstaną m.in. urządzenia służące do montażu zwierciadła z mechanizmem pozycjonującym na strukturze teleskopu, komponenty wykorzystywane do transportu zwierciadeł pomiędzy Europą a Ameryką Południową oraz specjalne ochrony zwierciadeł przed uszkodzeniem. Prace mają potrwać łącznie sześć lat, z czego do czterech lat w Polsce.

„Jesteśmy dumni, że Polacy zostali zaangażowani w budowę tak ważnego dla ludzkości urządzenia, tym bardziej, że jest to największe i najbardziej odpowiedzialne zadanie, jakie do tej pory realizowały polskie podmioty - skomentowała dr Aleksandra Bukała, dyrektor generalna SENER Polska. - O udziale w tym projekcie zadecydowało nasze dotychczasowe doświadczenie w projektowaniu i produkcji precyzyjnych komponentów m.in. dla sond kosmicznych czy lądowników marsjańskich. Przy realizacji zadań będziemy współpracować z polskimi partnerami”.

Teleskop ELT ma być największym teleskopem optycznym/podczerwonym na świecie, kilkakrotnie większym niż obecnie używane przez astronomów teleskopy. Aktualnie znajduje się w trakcie budowy przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Obserwacje ma rozpocząć w 2024 roku. Budżet projektu przekracza miliard euro.

Polska jest członkiem ESO od 2015 roku i dzięki temu polscy naukowcy i inżynierowie, a także polski przemysł, mogą brać udział w konstruowaniu elementów teleskopu ELT. Warto przypomnieć, iż w ubiegłym roku ogłoszono, iż astronomowie i fizycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wezmą udział w projektowaniu jednego z zaawansowanych spektrografów, który zostanie zamontowany na teleskopie ELT.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

  • Fot. materiały prasowe

    J.Kosiec: jest jeszcze szansa na kontakt z EagleEye; w planach trzy kolejne satelity

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera