Archeolodzy odkryli w Gdańsku mury gotyckie i zabytki sprzed kilkuset lat

Fragmenty murów gotyckich i drewnianej zabudowy mieszczańskiej oraz wiele zabytków sprzed kilkuset lat, m.in. w postaci dobrze zachowanych naczyń stołowych, odkryli archeolodzy w czasie wykopalisk, które poprzedziły budowę Hotelu Długi Targ w centrum Gdańska.

Jak ustalili zaangażowani w prace archeolodzy, najstarsze znalezione relikty pochodzą z ok. drugiej poł. XIV wieku. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono też, że pierwotna zabudowa działek została znacząco zmieniona w poł. XV w.

Naukowcy natknęli się również na późniejsze - z drugiej poł. XVI w. - pozostałości drewnianej zabudowy mieszczańskiej – oficyny oraz latryny. Znaleziono w nich dobrze zachowane przedmioty codziennego użytku, m.in. dzbanek kamionkowy oraz naczynia ceramiczne. Latryny, czyli dawne ustępy, są bardzo cenną kopalnią informacji o życiu mieszkańców miast. W 2015 r., również w Gdańsku, archeolodzy znaleźli wewnątrz latryny zachowany w bardzo dobrym stanie sztuczny penis z drugiej poł. XVIII w.

"Nie powinniśmy być zdziwieni obecnością w tym miejscu tak starych murów oraz licznymi zmianami zagospodarowania działek czy ich przeznaczenia z biegiem czasu. Ulica Długi Targ swój obecny kształt zyskała w XV wieku, a nazwę Lange Markt nosi od 1514 roku. Jednak wraz z ulicą Długą pod nazwą Longea Platea pojawiła się w dokumentach już w 1331 roku. Wspólnie tworzyły tzw. Drogę Królewską, czyli najbardziej reprezentacyjną część miasta, wzdłuż której mieszkali patrycjusze i kupcy" – wyjaśnia archeolog Karolina Kocińska z odpowiedzialnej za przeprowadzenie badań Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej.

Badania archeologiczne były prowadzone równolegle do prac budowlanych - te trwały od lipca do jesieni zeszłego roku. Odkryte zabytki trafią teraz zapewne do jednego z gdańskich muzeów. Natomiast pozostałości zabudowy odsłonięte w czasie prac przy Długim Targu zostały po zabezpieczeniu pozostawione na miejscu i zasypane.

W historycznym centrum Gdańska stosunkowo często dochodzi do tego typu odkryć, zwłaszcza na podwórzach znajdujących się tu kamienic.

"Zdarza się, że konserwator zabytków decyduje o pozostawieniu odkrytych elementów ze względu na ich wiek, charakter lub wartość. Zabytki architektoniczne muszą być wówczas odpowiednio zabezpieczone i wkomponowane w projekt nowego budynku. Dzięki takiemu działaniu stare mury gotyckie stanowią obecnie część hotelu Radisson Blu i można je oglądać. Z kolei wykopane w trakcie budowy pozostałości średniowiecznych naczyń użytkowych umieszczono pod szklaną podłogą budynku" – mówi Mariusz Białek z Allcon Budownictwo, które jest generalnym wykonawcą tego, jak i nowo powstającego hotelu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera