Uczelnie i instytucje

Za 2,5 roku bielscy studenci skorzystają z nowej hali sportowej

Hala sportowa z zapleczem powstanie w ciągu 2,5 roku przy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Uczelnia dotychczas dysponowała przestarzałym obiektem. W poniedziałek minister nauki Jarosław Gowin podpisał umowę finansowania inwestycji.

Budowa hali z zapleczem rozpocznie się w drugim kwartale br., a zakończy w trzecim kwartale 2019 r. Zostanie wzniesiona w kampusie akademii, położonym na bielskich Błoniach. "To będzie nowoczesna hala sportowa. Dotychczas dysponowaliśmy obiektem sprzed ponad 30 lat, który nie spełniał wymogów prowadzenia zajęć. Teraz będą nowoczesne siłownie i pełne zaplecze. Będą też trybuny" – powiedział rektor Akademii prof. Jarosław Janicki.

Rektor dodał, że szacunkowy koszt inwestycji wyniesie 9,4 mln zł, z czego 7,5 mln zł przekaże resort nauki i szkolnictwa wyższego. Reszta to wkład własny uczelni.

Minister Gowin podczas spotkania z senatem bielskiej uczelni mówił, że rząd w dziedzinie nauki kierować się chce zasadą zrównoważonego rozwoju. "To, że potrzebujemy uczelni, które będą się sytuowały w rankingach światowych wyżej, niż w piątej setce - a mam nadzieję, że w ciągu paru lat będą takie, które awansują do czwartej, a nawet trzeciej setki - nie może przesłonić znaczenia uczelni, jak bielska ATH. Z jednej strony dysponują one dużym potencjałem naukowym i są partnerem dla przemysłu (…), a z drugiej trudno przecenić ich rolę kulturotwórczą i elitotwórczą" – powiedział Jarosław Gowin.

Minister wyraził nadzieję, że dzięki inwestycji nie tylko uczelnia będzie się rozwijała, ale także jej studenci. "Należy pamiętać nie tylko o formowaniu umysłów, ale także dbać o tężyznę fizyczną" – dodał.

Akademia Techniczno-Humanistyczna powstała w 2001 r. na bazie istniejącej od 1969 r. filii Politechniki Łódzkiej. Jest największą publiczną uczelnią w rejonie Bielska-Białej. Kształci się w niej ok. 6 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

szf/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera