Uczelnie i instytucje

Ponad 30 naukowców apeluje: uczyńmy politykę merytoryczną!

O uczynienie polityki merytoryczną zaapelowało ponad 30 naukowców w liście otwartym do młodych polityków. W liście zwrócono uwagę m.in. na potrzebę szukania rozwiązań, które uczynią Polskę bardziej solidarną i przyjazną dla wszystkich.

List skierowany jest do młodej generacji polityków. Pod listem podpisali się m.in. niektórzy laureaci Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, np. fizycy: prof. Iwo Białynicki-Birula i prof. Maciej Lewenstein, historyk sztuki prof. Stanisław Mossakowski, psycholodzy: prof. Jan Strelau i prof. Bogdan Wojciszke, historyk prof. Jerzy Strzelczyk czy filozof prof. Jan Woleński. Wśród inicjatorów listu są też m.in. profesorowie: Janusz Bujnicki, Magdalena Fikus, Zbigniew Mikołejko, Dariusz Jemielniak, Mirosława Marody, Łukasz Turski czy Jerzy Wilkin.

Autorzy listu przypominają, że Polska od ponad ćwierćwiecza cieszy się wolnością. "W tym czasie – jako społeczeństwo – odnieśliśmy wiele sukcesów, ale też popełniliśmy wiele błędów" - piszą.

"Ostatnie lata to czas przewlekłego sporu politycznego, który wykracza już poza typowe ramy międzypartyjnych dyskusji. Jego efektem są gwałtowne zmiany zachodzące w instytucjach państwa demokratycznego: sądach, prokuraturze, służbie cywilnej i wojsku, a także publicznych mediach. Utrudnia to pracę nad naprawą służby zdrowia, rynku pracy, emerytur, czy szkolnictwa" - napisano w liście.

Przedstawiciele świata nauki i edukacji napisali, że obserwują te zmiany "ze smutkiem i coraz większym niepokojem". "Uważamy, że wobec narastającego problemu postprawdy i teatralizacji polityki, a także wobec odrodzenia ruchów antynaukowych i podważania opinii ekspertów, sytuacja jest szczególnie groźna i może doprowadzić do nieprzewidywalnych dla społeczeństwa skutków" - zaalarmowali.

Według nich niezależnie od opcji politycznych i światopoglądu "trzeba szukać rozwiązań i projektów, które pomogą uczynić Polskę bardziej solidarną, przyjazną dla wszystkich". "Potrzebna jest dyskusja nad takim ustrojem Rzeczypospolitej, który będzie rzeczywiście sprawiedliwy i odporny na zmiany nie mające na celu dobra wspólnego. Wypatrujemy zatem pomysłów, które nie będą jedynie przedłużeniem populistycznej gry o władzę, ale zostaną rzetelnie umocowane w najlepszych praktykach innych krajów i w wiedzy naukowej" - napisano w liście.

Według autorów listu współczesne elity polityczne obarczone są "latami złych nawyków". "Młodsi, którzy nie mają cennego doświadczenia obalania komunizmu i tworzenia +Solidarności+, nie znają świata, w którym czegoś zrobić się nie da. Są ludźmi bez fałszywych kompleksów, żyjącymi nie tylko w Polsce, ale także w Europie" - napisano.

Sygnatariusze listu apelują do młodego pokolenia działaczy i działaczek politycznych i społecznych, by zaczęli merytoryczną pracę. "Lata transformacji ustrojowej nie były łatwe. Naprawa kraju wymagała często pospiesznego wprowadzania zmian. Łatwo przy tym o błędy, o pominięcie rzetelnej wiedzy i fachowych analiz" - czytamy w liście.

"Teraz czas na politykę mądrą, opartą na wiedzy, faktach i doświadczeniu. Trzeba zacząć od razu, niezależnie od poczynań władzy. Reformy należy przecież przemyśleć, mądrze zaplanować i zaprojektować jako całość, stroniąc od pojedynczych zmian, które mogą być wzajemnie sprzeczne" - napisano.

"Zorganizujcie i przeprowadźcie serię debat, konsultacji społecznych i badań, w których – razem z ekspertami i ekspertkami – przygotujecie swoją wizję dla Polski, konkretne projekty i praktyczne rozwiązania. Chcemy Was w tym wesprzeć, ale inicjatywa musi, siłą rzeczy, wyjść od Was" - zaapelowano w liście.

Cały tekst dostępny jest na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera