Załoga statku Sojuz MS-04 już na ISS

Załoga rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz MS-04, który wystartował w czwartek rano z kosmodromu Bajkonur, już po południu tego samego dnia znalazła się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowało Centrum Kontroli Lotów (ros. CUP).

"Luki otwarto, kosmonauci przeszli na pokład ISS" - powiedział przedstawiciel CUP.

Start statku z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie nastąpił o godzinie 9.13 czasu polskiego. Połączenie z ISS nastąpiło po pomyślnym locie zgodnie z planem już w sześć godzin później, a nie po dwóch dobach tak jak w przypadku trzech poprzednich i traktowanych jako próbne misji statków Sojuz MS.

Na pokładzie ISS nowych przybyszów: Rosjanina Fiodora Jurczychina i Amerykanina Jacka Fischera - powitała pełniąca obecnie funkcję dowódcy ISS Amerykanka Peggy Whitson, a także Rosjanin Oleg Nowicki i Francuz Thomas Pesquet.

Nowo przybyli mają spędzić na ISS 136 dni. Na Ziemię wrócą z Peggy Whitson, która w najbliższy poniedziałek pobije wynoszący dotąd 534 dni rekord łącznego czasu pobytu obywatela USA w kosmosie.

Początkowo planowano, że Sojuzem MS-04 poleci nie jeden, lecz dwóch Rosjan, ale rosyjska państwowa agencja kosmiczna Roskosmos postanowiła zmniejszyć od wiosny bieżącego roku rosyjską obsadę ISS z trzech do dwóch osób. Stan taki, który oznacza zwiększenie ekipy astronautów nierosyjskich z trzech do czterech, ma potrwać do czasu dołączenia do stacji orbitalnej rosyjskiego modułu laboratoryjnego Nauka, co nastąpi nie wcześniej niż jesienią 2018 roku. (PAP)

mmp/ mc/

arch.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera