Uczelnie i instytucje

Ranking: najlepsze studia inżynierskie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu

Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Wrocławska wypadły najlepiej w pierwszej edycji Rankingu Studiów Inżynierskich, przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Wyniki zestawienia opublikowano w środę.

Jak napisano w komunikacie fundacji, ranking jest skierowany do „precyzyjnie wybranej grupy odbiorców”, czyli „ambitnych kandydatów na studia techniczne, zainteresowanych uzyskanie tytułu inżyniera i magistra inżyniera na najbardziej renomowanych wydziałach uczelni technicznych”.

Kapituła rankingu, której przewodniczył prof. Michał Kleiber, oceniła 21 dyscyplin studiów technicznych.

Według kapituły na 13 kierunkach najlepsze studia inżynierskie prowadzą wydziały Politechniki Warszawskiej. Te kierunki to: automatyka i robotyka (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa), architektura (Wydział Architektury), biotechnologia (Wydział Chemiczny), energetyka (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa), elektronika i telekomunikacja (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych), elektrotechnika (Wydział Elektryczny), geodezja i kartografia (Wydział Geodezji i Kartografii), informatyka (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych), inżynieria biomedyczna (Wydział Mechatroniki), inżynieria chemiczna i procesowa (Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej), mechatronika (Wydział Mechatroniki), technologia chemiczna (Wydział Chemiczny) oraz transport (Wydział Transportu).

Najlepsze studia na 3 kierunkach - fizyka techniczna (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej), inżynieria materiałowa (Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki), mechanika i budowa maszyn (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) - prowadzi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Również w 3 kierunkach - budownictwie (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego), górnictwie i geologii (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii), zarządzaniu i inżynierii produkcji (Wydział Mechaniczny) – zwyciężyły wydziały Politechniki Wrocławskiej.

Natomiast najlepsze studia inżynierskie na 2 kierunkach - logistyce (Wydział Organizacji i Zarządzania) i inżynierii środowiska (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) – prowadzi Politechnika Śląska.

Szczegóły rankingu można znaleźć pod adresem: www.perspektywy.org/forum2017

Zasady rankingu zostały opracowane przez kapitułę, w skład której weszli zarówno eksperci z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawiciele różnych dziedzin przemysłu. Oceniali oni kierunki studiów w oparciu o 13 kryteriów, pogrupowanych w sześć kategorii: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał akademicki, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny, innowacyjność.

Cytowany w komunikacie prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński deklaruje, że celem rankingu nie było sklasyfikowanie wszystkich polskich studiów technicznych.

"Nasz ranking należałoby raczej nazwać elitarnym, bowiem poprzeczka wejścia jest ustawiona wysoko" - stwierdza, dodając, że ma tutaj na myśli zarówno wymóg posiadania przez jednostkę pełnych uprawnień akademickich, jak i wysokiego poziomu studiów, kończących się tytułami inżyniera i magistra inżyniera.

Siwiński zwraca uwagę na dwa z 13 kryteriów, które brała pod uwagę kapituła.

Po pierwsze, na wskaźnik przygotowany w oparciu o ogólnopolskie badanie „Ekonomiczne Losy Absolwentów” (ELA) przeprowadzone przez resort nauki z wykorzystaniem danych ZUS. Wskaźnik wykorzystuje dla danego kierunku studiów: procent absolwentów w rejestrach ZUS, ryzyko bezrobocia na tle stopy bezrobocia w powiecie zamieszkania absolwentów, oraz wysokość zarobków absolwentów w odniesieniu do zarobków w powiecie ich zamieszkania.

Po drugie, na wskaźnik „Jakość przyjętych na studia”. Jest on mierzony wynikami egzaminów maturalnych osób, które 1 października 2016 r. podjęły studia na I roku studiów stacjonarnych na określonym kierunku studiów w danej jednostce (dotyczy maturzystów 2016 r.).

Prezes fundacji zauważa, że konsekwencją wprowadzenia tych wskaźników jest brak w ostatecznej klasyfikacji rankingowej tych uczelni technicznych, które nie posiadały lub nie dostarczyły danych w wymaganym zakresie. „W szczególności dotyczy to Akademii Morskiej w Szczecinie i Akademii Morskiej w Gdyni, dla których nie ma danych w badaniu ELA. Znakomita większość ich absolwentów pracuje w firmach zagranicznych i nie ma kont w ZUS” – podkreśla.

Dodaje, że spośród uczelni technicznych w zestawieniu brakuje Politechniki Świętokrzyskiej (która nie udostępniła danych o wynikach maturalnych studentów I roku) oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Poza tym – jak informuje Siwiński - przyjęto założenie, że jednostka prowadząca dany kierunek studiów musi posiadać przynajmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora, bez względu na dziedzinę i dyscyplinę nauki.

W rankingu sklasyfikowane są więc wszystkie oferujące dany kierunek wydziały uczelni, które spełniają wstępne wymogi postawione przez kapitułę.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera