Kremy młodości już niedługo?

Łatwo dostępny przeciwutleniacz odwraca fizyczne, biochemiczne i genetyczne symptomy starzenia w komórkach skóry. Naukowcy pracują już nad kosmetykami, w których go wykorzystają.

Badania zespołu z University of Maryland pokazały odmładzające działanie błękitu metylenowego – stosowanej już w medycynie, znanej od prawie 150 lat substancji. "Nasza praca sugeruje, że błękit metylenowy może być silnym przeciwutleniaczem wykorzystywanym w produktach do pielęgnacji skóry. Efekty, jakie zaobserwowaliśmy, nie są przejściowe. Błękit metylenowy wydaje się wprowadzać podstawowe, długotrwałe zmiany do komórek skóry" - mówi prof. Kan Cao, współautorka pracy opublikowanej w "Scientific Reports".

W pierwszej kolejności naukowcy sprawdzili działanie tego związku na wyizolowane komórki skóry. Dawcami były zdrowe osoby w średnim wieku, pacjenci cierpiący na progerię (chorobę, która objawia się wielokrotnie przyspieszonym starzeniem) oraz ochotnicy po 80-tym roku życia.

Stwierdzono kilka zaskakujących efektów - spadło stężenie reaktywnych cząsteczek tlenu uszkadzających komórki, które przy tym rzadziej umierały i częściej się dzieliły. Dodatkowo wewnątrz komórek pobranych od starszych dawców spadła aktywność dwóch genów uznawanych za wskaźniki świadczące o postępie starzenia.

"Było to bardzo zachęcające i ekscytujące - zobaczyć, jak fibroblasty pobrane od osób starszych niż 80 lat rozwijają się dużo lepiej w pożywce zawierającej błękit metylenowy, przy spadku markerów starzenia" - opowiada jedna z autorek eksperymentu, prof. Zheng-Mei Xiong. Zespół z Maryland przetestował również inne przeciwutleniacze, ale działanie błękitu metylenowego okazało się niezrównane.

To nie wszystko. W kolejnym doświadczeniu badacze sprawdzili wpływ tego przeciwutleniacza na wyhodowaną w laboratorium skórę, która zawiera większość elementów naturalnego odpowiednika. Także w tym przypadku efekty okazały się wyjątkowo zachęcające. Wyhodowany model, pod działaniem błękitu utrzymywał bowiem więcej wody i zwiększył swoją grubość, a to cechy typowe dla młodszej tkanki. Testowana substancja nie spowodowała przy tym żadnych podrażnień.

Czy zatem można spodziewać się niedługo prawdziwie odmładzających kremów? "Zaczęliśmy opracowywać kosmetyki z błękitem metylenowym. Chcemy to przełożyć na produkty, które będzie można sprzedać" - mówi prof. Cao. (PAP)

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera