Uczelnie i instytucje

Laboratorium biometryczne otwarto na Politechnice Białostockiej

Nauka tworzenia zabezpieczeń opartych o cechy biometryczne: linie papilarne, siatkówkę oka czy głos - będzie możliwa w nowym laboratorium biometrycznym otwartym w poniedziałek na Politechnice Białostockiej.

Pracownia powstała na wydziale informatyki Politechniki Białostockiej; wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, m.in. sensory, czujniki i kamery umożliwiające zeskanowanie siatkówki oka, linii papilarnych, a także głosu.

Jak mówił w poniedziałek inicjator utworzenia laboratorium prof. Khalid Saeed, laboratorium ma służyć przede wszystkim szkoleniom. "Chcemy uczyć studentów programować urządzenia mobilne, w których zabezpieczenia będą polegać właśnie na biometrii. Chcemy uczyć jak poznać człowieka nie za pomocą PIN-u czy hasła, tylko poprzez zeskanowanie twarzy, tęczówki czy linii papilarnych" - powiedział profesor.

W jego ocenie, biometria i tworzenie zabezpieczeń na jej podstawie coraz dynamiczniej się rozwija, dlatego - jak zwrócił uwagę - warto mieć wyszkolonych specjalistów w tym zakresie.

Jacek Drabik, prezes Motorola Solutions Polska, od której uczelnia uzyskała grant na utworzenie laboratorium, także podkreślił jak ważne jest szkolenie studentów i podnoszenie ich kwalifikacji. Mówił, że z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na rynku pracy osób z wykształceniem informatycznym.

W poniedziałek rozpoczęło się też szkolenie pierwszej grupy studentów z różnych wydziałów PB oraz innych uczelni. Potrwa ono ok. trzech miesięcy; uczestniczy w nich 20 osób. Studenci poznają m.in. podstawy biometrii i systemów telemedycyny oraz metody programowania urządzeń mobilnych. W laboratorium będą odbywały się też wykłady ekspertów z dziedzin biometrii.

Koszt powstania laboratorium to ok. 170 tys. zł; środki pochodzą z grantu Fundacji Motorola oraz środków wydziału informatyki. (PAP)

swi/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera