Uczelnie i instytucje

Laboratorium biometryczne otwarto na Politechnice Białostockiej

Nauka tworzenia zabezpieczeń opartych o cechy biometryczne: linie papilarne, siatkówkę oka czy głos - będzie możliwa w nowym laboratorium biometrycznym otwartym w poniedziałek na Politechnice Białostockiej.

Pracownia powstała na wydziale informatyki Politechniki Białostockiej; wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, m.in. sensory, czujniki i kamery umożliwiające zeskanowanie siatkówki oka, linii papilarnych, a także głosu.

Jak mówił w poniedziałek inicjator utworzenia laboratorium prof. Khalid Saeed, laboratorium ma służyć przede wszystkim szkoleniom. "Chcemy uczyć studentów programować urządzenia mobilne, w których zabezpieczenia będą polegać właśnie na biometrii. Chcemy uczyć jak poznać człowieka nie za pomocą PIN-u czy hasła, tylko poprzez zeskanowanie twarzy, tęczówki czy linii papilarnych" - powiedział profesor.

W jego ocenie, biometria i tworzenie zabezpieczeń na jej podstawie coraz dynamiczniej się rozwija, dlatego - jak zwrócił uwagę - warto mieć wyszkolonych specjalistów w tym zakresie.

Jacek Drabik, prezes Motorola Solutions Polska, od której uczelnia uzyskała grant na utworzenie laboratorium, także podkreślił jak ważne jest szkolenie studentów i podnoszenie ich kwalifikacji. Mówił, że z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na rynku pracy osób z wykształceniem informatycznym.

W poniedziałek rozpoczęło się też szkolenie pierwszej grupy studentów z różnych wydziałów PB oraz innych uczelni. Potrwa ono ok. trzech miesięcy; uczestniczy w nich 20 osób. Studenci poznają m.in. podstawy biometrii i systemów telemedycyny oraz metody programowania urządzeń mobilnych. W laboratorium będą odbywały się też wykłady ekspertów z dziedzin biometrii.

Koszt powstania laboratorium to ok. 170 tys. zł; środki pochodzą z grantu Fundacji Motorola oraz środków wydziału informatyki. (PAP)

swi/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera