Karpacka Troja/ Podróże w epokę brązu i wczesne średniowiecze

Wytwarzania strzał łuczniczych, obróbki kości zwierzęcej oraz wielu innych zapomnianych rzemiosł będzie się można nauczyć podczas tegorocznych wakacji w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła (Podkarpackie).

"Zajęcia będziemy prowadzić w każdą niedzielę aż do końca wakacji. Zainteresowanym chcemy przybliżyć rozmaite aspekty życia ludzi zarówno w epoce brązu, jak i we wczesnym średniowieczu" - powiedział w czwartek PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

Skansen w Trzcinicy jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.

Turyści odwiedzający Karpacką Troję w każdą niedzielę czerwca, lipca i sierpnia mogą uczestniczyć w rodzinnych warsztatach archeologicznych.

"W trakcie tych spotkań jest okazja do poznania różnego rodzaju rzemiosł pradziejowych i wczesnośredniowiecznych. Szeroka tematyka warsztatów pozwoli każdemu wybrać coś dla siebie" – zaznaczył Gancarski.

W Karpackiej Troi można spróbować swoich sił m.in. w wytwarzaniu według sposobów sprzed kilku tysięcy lat naczyń ceramicznych, strzał łuczniczych lub wykonywania zabawek z gliny, z kości zwierząt, czy drewna. "Nad ogniskiem można też przygotować posiłki według np. średniowiecznych przepisów kulinarnych" – dodał dyrektor krośnieńskiego muzeum.

Wakacyjne zajęcia maja trwać po kilka godzin. Prowadzą je pracownicy skansenu specjalizujący się w rzemiosłach występujących w epoce brązu, czy w średniowieczu.

W początkach epoki brązu w Trzcinicy zbudowano osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą, fosą; przy jej budowie jako fortyfikacji obronnej wykorzystano naturalną stromiznę stoków. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała tam ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Potem między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tutaj ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Natomiast między VIII a XI stuleciem znajdował się tam centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. ubiegłego stulecia archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje powierzchnię 8 ha, na której znajduje się m.in. ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Działający od sześciu lat skansen archeologiczny Karpacka Troja odwiedziło ponad ćwierć miliona osób.(PAP)

kyc/ jbp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera