Najstarszy kwiatek

Copyright: Hervé Sauquet/Jürg Schönenberger
Copyright: Hervé Sauquet/Jürg Schönenberger

Rośliny kwiatowe (okrytonasienne) pojawiły się na Ziemi ok. 140 mln lat temu. Naukowcom udało się wirtualnie zrekonstruować wygląd skromnego przodka wszystkich kwiatków. Wyniki badań ogłoszono w "Nature Communications".

Rośliny kwiatowe (okrytonasienne) liczą dziś ok. 300 tys. gatunków i reprezentują najbardziej zróżnicowaną grupę roślin na Ziemi. Należą do nich niemal wszystkie rośliny jadalne i lecznicze wykorzystywane przez człowieka.

Okrytonasienne pojawiły się na Ziemi „dopiero” ok. 140 mln lat temu, kiedy od dawna nasza planeta znajdowała się pod władaniem dinozaurów. Od tego czasu jednak rozprzestrzeniały się i różnicowały niezwykle dynamicznie.

Najnowszy międzynarodowy projekt badawczy pod nawą eFLOWER ma na celu zebranie i powiązanie szeregu informacji dotyczących budowy kwiatów z najnowszymi danymi o ich ewolucji. Wyniki rzuciły nowe światło na najwcześniejszą ewolucję roślin kwiatowych.

Najbardziej spektakularnym osiągnięciem jest wirtualna rekonstrukcja pierwotnego kwiatu, która odbiega od dotychczasowych propozycji - opisuje kierujący projektem, Herve Sauquet z Universite Paris-Sud (Francja). Jak dodaje, wirtualna rekonstrukcja proponuje zupełnie nowe spojrzenie na ewolucję kwiatów.

Przodek wszystkich roślin kwiatowych prezentował się dość skromnie, zapewne z braku godnej konkurencji.

Według najnowszych ustaleń, pierwotny kwiat był obupłciowy, zawierał wielokrotne okółki płatków – w tym wypadku potrójnie ułożonych. Dotąd uważano, że pierwotne kwiaty były ułożone raczej spiralnie.

Materiał kopalny w przypadku roślin kwiatowych jest szczątkowy, nie zachowały się skamieniałości dokumentujące pierwsze kwiaty. Dlatego, jak podkreślają naukowcy, wirtualne rekonstrukcja pierwotnego kwiatu to zaledwie krok ku pełniej wiedzy o początkach roślin kwiatowych.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Czy będziemy zjadać roboty?

  • Fot. Adobe Stock

    Robot-rolnik, robot-pszczoła

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera