Prawie 37 mln zł od NCBR dla sektora leśno-drzewnego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niemal 37 mln zł zainwestuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w innowacje w branży leśno-drzewnej. Wsparcie w ramach programu sektorowego WoodINN otrzymało 12 projektów, których celem jest efektywne wykorzystanie surowców, minimalizacja strat i poprawa jakości produktów.

"Branża leśno-drzewna jest dziś wizytówką polskiej gospodarki i przykładem umiejętnego wykorzystania ogromnego potencjału polskich przedsiębiorstw" – podkreśla wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. - "To sukces, z którego jesteśmy dumni, ale pragnąc utrzymać ten korzystny trend, musimy wyjść naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów na europejskich rynkach. Dlatego nie oglądając się na zagraniczną konkurencję, już dziś inwestujemy w projekty nowej generacji, opierające się na innowacyjnych technologiach i rozwiązaniach."

Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Polska jest dzisiaj szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. W branży meblarskiej działa ponad 25 tys. podmiotów. Celem programu sektorowego WoodINN - ogłoszonego przez NCBR w odpowiedzi na inicjatywę konsorcjum WOODSTRATEG i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli - jest poszukiwanie możliwości dalszego rozwoju branży w oparciu o innowacyjne technologie i projekty - poinformowano w komunikacie prasowym przesłanym PAP.

Nagrodzone projekty dotyczą m.in. dostosowywania mebli do wymagań i potrzeb użytkowników, podnoszenia ich funkcjonalności i ergonomii, jak również technologii poprawy właściwości drewna i materiałów drewnopochodnych. Wszystkie nagrodzone projekty dążą do podniesienia efektywności wykorzystania surowca drzewnego, ograniczania strat na różnych etapach produkcji, podniesienia jakości, trwałości i bezpieczeństwa produktów.

"Programy sektorowe, które prowadzimy, dedykowane są poszczególnym branżom, ale tak naprawdę grono beneficjentów jest dużo szersze" – podkreśla dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski. - "Projekty branży leśno-drzewnej, które uzyskały dofinansowanie, mają duży potencjał i szerokie możliwości zastosowania, również w innych sektorach. Oznacza to zatem korzyści nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla użytkowników końcowych korzystających z efektów ich prac".

Przykładem takiego nagrodzonego grantem wniosku jest projekt zakładający rozwój technologii i optymalizacja wytwarzania nanowłókien celulozowych (NFC) do celów specjalistycznych. Znajdują one zastosowanie w medycynie (przy produkcji opatrunków) oraz w branży chemicznej (indykatory), a oprócz tego sposób ich produkcji ma być przyjazny dla środowiska. Inny nagrodzony projekt przewiduje z kolei produkcję elementów meblowych z wykorzystaniem druku cyfrowego, co pozwoli lepiej dostosowywać produkty do potrzeb klientów.

W pierwszym konkursie zrealizowanym w ramach programu WoodINN zgłoszonych zostało łącznie 19 wniosków. Ostatecznie dofinansowanie uzyskało 12 projektów: sześć zgłoszonych przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz sześć zgłoszonych przez duże przedsiębiorstwa.

Granty otrzymały trzy projekty z województwa mazowieckiego, po dwa z Wielkopolski, Małopolski i województwa zachodniopomorskiego i po jednym projekcie z województw łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Szczegółowe informacje o wynikach konkursu dostępne są na stronie NCBR. (PAP)

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock. Wygenerowano za pomocą AI

    Nadchodzą roboty-dentyści

  • Adobe Stock

    Czy będziemy zjadać roboty?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera