Pacjenci ze złamaniem kości udowej bardziej narażeni na zawały i udary

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pacjenci, u których doszło do złamania szyjki kości udowej, maja podwyższone ryzyko przebycia zawału serca lub udaru mózgu – wykazało badanie, które publikuje pismo „Journal of Bone and Mineral Research”.

Złamanie kości szyjki kości udowej najczęściej jest powikłaniem osteoporozy, choroby, w której dochodzi do osłabienia i ubytku masy kostnej. Wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu tego złamanie stwierdza się wysoką śmiertelność – w ciągu roku ok. 20 proc. wśród pań i ok. 30 proc. wśród panów. Często jest to spowodowane takimi powikłaniami jak zapalenie płuc.

Zespół naukowców pod kierunkiem dr Almy B. Pedersen ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus w Danii wykazał teraz, że chorzy ci są również bardziej narażeni na zawały serca i udary mózgu. Badanie przeprowadzono wśród ponad 110 tys. pacjentów ze złamaniem szyjki kości udowej oraz wśród ponad 550 tys. osób z ogólnej populacji.

Analiza wykazała, że u osób z złamaniem ryzyko zawału serca (choć ogólnie niskie) było niemal 13 razy wyższe w ciągu pierwszych 30 dni w porównaniu z osobami z ogólnej populacji. Ryzyko udaru mózgu w tym samym okresie oceniono na blisko 9,5 razy wyższe.

Po upływie tego czasu ryzyko zawału i udaru malało, ale wciąż utrzymywało się na nieco podwyższonym poziomie – odpowiednio przez 20 lat dla zawału i 10 lat dla udaru.

Zdaniem autorów pracy świadomość różnych zagrożeń zdrowotnych u pacjentów ze złamaniem szyjki kości udowej może przyczynić się do poprawy ich stanu zdrowia i prognoz odnośnie długości życia. (PAP)

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera