Prof. Marian Zembala prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów

Prof. Marian Zembala. Fot. Andrzej Grygiel 24.01.2017
Prof. Marian Zembala. Fot. Andrzej Grygiel 24.01.2017

Jeden z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów prof. Marian Zembala od środy będzie pełnił funkcję prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów. Obejmuje ją podczas dorocznego zjazdu tej organizacji, trwającego od 7 do 11 października w Wiedniu.

Prof. Zembala jest pierwszym Polakiem kierującym tą organizacją w jej ponad trzydziestoletniej historii. "Byłem mile zaskoczony tym wyborem. Przyjąłem tę decyzję jako wyraz uznania dla znaczących osiągnięć polskiego środowiska kardiochirurgów i torakochirurgów" – powiedział PAP.

Europejskie Towarzystwo Chirurgów Serca i Torakochirurgów (European Association for Cardio-Thoracic Surgery – EACTS) zostało założone w 1986 r. Zrzesza specjalistów z całego świata, w wiedeńskim zjeździe uczestniczy ich blisko 7 tys.

Urodzony w 1950 r. w Krzepicach prof. Marian Zembala jest kardiochirurgiem i transplantologiem, uczniem prof. Zbigniewa Religi, któremu asystował podczas pierwszego udanego przeszczepu serca. W 1997 r. jako pierwszy w Polsce przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, w 2001 r. również jako pierwszy w Polsce z sukcesem przeszczepił choremu jednocześnie płuca i serce.

Od 1993 r. kieruje Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu – jedną z czołowych placówek o tym profilu w kraju. Członek PAN, były konsultant krajowy z zakresu kardiochirurgii.

Od czerwca do listopada 2015 r. był ministrem zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz (PO), obecnie jest posłem Platformy Obywatelskiej.

Anna Gumułka (PAP)

lun/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera