Sylwetki astronomów polskich XX wieku

<strong>Ukazała się książka prezentująca sylwetki polskich astronomów żyjących i pracujących w XX wieku. To bardzo cenna pozycja, gdyż różnorodne encyklopedie i leksykony często nie zawierają informacji o osobach tworzących najnowszą historię polskiej astronomii</strong>. W książce przedstawiono życiorysy 52 astronomów. Każdy z tekstów jest ilustrowany zdjęciem, a w bardzo wielu przypadkach dołączone są też wspomnienia uczniów, współpracowników lub rodziny opisywanych osób.

Autorów opracowań życiorysów jest bardzo wielu, całość zebrał i przygotował do publikacji prof. Andrzej Woszczyk. W wydaniu książki pomagało Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Opisane postacie to zarówno wybitni naukowcy, cenieni na całym świecie (jak np. Tadeusz Banachiewicz, Władysław Dziewulski, czy Bohdan Paczyński), jak i osoby mniej znane, ale mające bardzo duży wkład w rozwój polskiej astronomii.

Książka jest skierowana do astronomów oraz miłośników astronomii. Powinna także zainteresować tych, których ciekawi historia nauki i chcą bliżej poznać osoby mające w nią wkład. Być może zachęci też młodych ludzi do zajęcia się tą dziedziną nauki, szczególnie że już niedługo, bo w roku 2009, będzie obchodzony Międzynarodowy Rok Astronomii, ogłoszony przez ONZ.

"Sylwetki astronomów polskich XX w." to niejako kontynuacja wydanej w ubiegłym roku książki "Astronomem być ... Świadectwa życia i pracy astronomów polskich", zawierającej wspomnienia najstarszego pokolenia astronomów polskich. Tę pozycję również zredagował prof. Andrzej Woszczyk.

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Czart

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera