Coraz większe fale i coraz silniejsze wiatry nad oceanami

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Fale na oceanach całego świata stają się coraz wyższe wskutek coraz silniejszych wiatrów, zwłaszcza na Oceanie Południowym - donoszą naukowcy na łamach „Science”.

Dwaj badacze z australijskiego Uniwersytetu w Melbourne, Ian Young i Agustinus Ribal, zebrali największy dotychczas zbiór danych o wiatrach i falach na oceanach całego świata w okresie między 1985 a 2018 rokiem. Porównali w tym celu satelitarne pomiary prędkości wiatru i wysokości fal z danymi uzyskanymi przez 80 oceanicznych boj badawczych rozmieszczonych na całym globie.

Analiza tych danych wykazała, że podczas ostatnich 33 lat fale stały się znacząco większe wraz z rosnącymi w siłę wiatrami.

Największe różnice zaobserwowali wśród najwyższych fal i najsilniejszych wiatrów. Ekstremalne wiatry nad Oceanem Południowym wzmocniły się przez ostatnie trzy dekady o 8 proc., czyli ich prędkość wzrosła średnio o 1,5 metra na sekundę. Z kolei wielkie fale wzrosły w tym samym okresie średnio o 5 proc., czyli o 30 centymetrów.

”Choć wzrosty o 5 czy 8 procent mogą nie wydawać się duże, to jeśli (trend) utrzyma się w przyszłości, takie zmiany w naszym klimacie będą miały ogromne konsekwencje” – podkreśla Young.

Pogoda nad ziemskimi oceanami staje się coraz bardziej burzowa i gwałtowna, co w połączeniu ze stale podnoszącym się poziomem mórz jest zagrożeniem dla wybrzeży, ich infrastruktury i społeczności.

Autorzy badania nie mają wątpliwości, że tereny nadbrzeżne będą zalewane coraz częściej i na większą skalę. ”Zwiększająca się wysokość fal i zmiany innych ich właściwości, jak kierunku fal, dodatkowo zwiększą ryzyko powodzi” – podkreśla Young. Silne fale będą też nasilać erozję wybrzeży.

Jak wskazują naukowcy, skutki niestabilnej pogody nad oceanami bardziej są odczuwalne na półkuli południowej. Na Oceanie Południowym tworzy się rozkołys (martwa fala), który wpływa na fale południowego Pacyfiku, południowego Atlantyku i Oceanu Indyjskiego.

Nie oznacza to jednak, że półkula północna jest wolna od problemu. ”Te zmiany mają konsekwencje, które będą odczuwalne na całym świecie” – zaznacza Young.

Międzynarodowe zespoły naukowców opracowują obecnie nowe modele światowego klimatu, które mają prognozować zmiany w wiatrach i falach w następnych stu latach. Chcą lepiej zbadać, ile z tych zmian wynika z długookresowych trendów klimatu, a ile z trwających kilkadziesiąt lat fluktuacji lub cykli, tłumaczy Young.

Wyniki badania opublikowano w ”Science”: DOI: 10.1126/science.aav9527 (PAP)

dwo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ocieplenie klimatu zmienia obroty Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Lek hamujący interleukinę 11 prawie o jedną czwartą wydłuża życie myszy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera