Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
31.05.2019 aktualizacja 31.05.2019

Rzeszów/Ks. prof. Michał Heller doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

Ksiądz profesor Michał Heller podczas uroczystości nadania mu tytułu i godności doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej w Rzeszowie. Fot. PAP/Darek Delmanowicz 30.05.2019 Ksiądz profesor Michał Heller podczas uroczystości nadania mu tytułu i godności doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej w Rzeszowie. Fot. PAP/Darek Delmanowicz 30.05.2019

Ks. prof. Michał Heller kosmolog, filozof i teolog, otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej jako wyraz „najwyższego uznania” dla jego wkładu „w rozwój i popularyzację nauki na świecie oraz skuteczne budowanie pomostów między nauką a duchowością”.

„Jesteśmy pełni podziwu dla dzieła, dorobku i myśli księdza profesora, które pozwalają zespolić osiągnięcia filozofii i teologii z osiągnięciami nauk przyrodniczych oraz kosmologicznych w logicznej wizji świata” – tak uzasadnił swoją decyzję o nadaniu honorowego tytułu Senat Politechniki Rzeszowskiej.

Ten fragment uchwały Senatu uczelni przytoczył podczas uroczystości rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski.

Rozpoczynając laudację prof. Markowski zaznaczył, że uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa to symbol szczególnego uznania środowiska akademickiego dla ks. prof. Hellera.

„Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza pragnie oddać hołd niezwykłemu człowiekowi, kosmologowi, filozofowi, matematykowi, teologowi, fizykowi, autorytetowi moralnemu i naukowemu – księdzu prof. Michałowi Hellerowi, dla którego nauka jest sensem i celem życiowych zmagań. Czynimy to z tym większą dumą i uznaniem, że z dorobku naukowego księdza profesora od wielu już lat korzysta liczne grono pracowników i młodych adeptów nauki nie tylko naszej uczelni” – mówił laudator.

Przedstawiając sylwetkę uczonego prof. Markowski zaznaczył, że ks. prof. Heller w swojej działalności propaguje „ideę metodologicznego naturalizmu, zgodnie z którą nauka nie może się odwoływać do bytów nadprzyrodzonych, jeśli chce rzetelnie wyjaśnić zjawiska”.

„Szczególną rolę w myśli ks. prof. Michała Hellera ogrywa matematyka. W jego opinii obiekty matematyczne są elementami teorii fizycznych, w nich są formułowane prawa fizyki, a sama matematyka jest niezależna od człowieka, który się nią posługuje” – zaznaczył rektor PRz.

Dodał, że ksiądz profesor jest twórcą modelu kosmologicznego wykorzystującego „geometrię nieprzemienną” do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji wszechświata.

„Podobnie jak dziesiątki największych umysłów na całym świecie od lat pracuje nad połączeniem dwóch najważniejszych teorii fizycznych – ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej” – podkreślił prof. Markowski.

Zwrócił także uwagę na – jak określił - wspaniałą cechę ks. prof. Hellera – „interdyscyplinarną otwartość w poszukiwaniu prawdy”.

„Dostojny doktor honoris causa to także znakomity mówca, o czym wiedzą wszyscy, którym udało się uczestniczyć w jego wykładach. Z wielką łatwością przytacza anegdoty z życia uczonych, czy artystów, ma również dar niezwykle barwnego przedstawiania historii swojego życia, które nie było przecież usłane różami” – mówił laudator.

Podał też, że dorobek naukowy ks. prof. Michała Hellera obejmuje ponad 1,1 tys. publikacji, 70 książek i monografii z zakresu kosmologii, filozofii, fizyki, matematyki oraz z obszaru nauki i religii, a także setki artykułów naukowych i publicystycznych. Jest on też członkiem licznych towarzystw i stowarzyszeń naukowych, w tym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, Papieskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Jego dorobek naukowy i organizacyjny został wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.

Na zakończenie wystąpienia prof. Markowski przytoczył kilka – jak zaznaczył - nieznanych powszechnie ciekawostek z życia ks. prof. Hellera.

„Jest człowiekiem o wyjątkowym poczuciu humoru. Uwielbia latać samolotami. Jak sam mówi - zna prawie wszystkie lotniska na świecie i +rozbił+ kilka samolotów. Co ważne, podkreśla, że umiejętność pilotażu wymaga poważnych studiów. Tę myśl dedykuję naszym studentom. Młodym adeptom zaleca pracę na dwóch stołach, co sam czyni do chwili obecnej. Jeden stół służy do załatwiania spraw bieżących, drugi zaś do poważnego uprawiania nauki” – mówił prof. Markowski.

Na zakończenie uroczystości doktor honoris causa Politechniki Rzeszowskiej ks. prof. Michał Heller wygłosił wykład „Nauka w wielkim stylu”.

Ks. prof. dr. hab. Michał Heller to wybitny uczony, kosmolog, filozof i teolog. Laureat Nagrody Templetona, wykładowca wielu prestiżowych uniwersytetów amerykańskich i angielskich, fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. 

Politechnika Rzeszowska tytuł doktora honoris causa przyznaje od 2002 roku. Do tej pory uhonorowano nim 13 osób. 

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Pipała

api/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023