Ścieżkom kariery poświęcona będzie kolejna debata NKN FORUM organizowana 1 lipca w Katowicach przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przedstawiciele akademickiej Polski omówią rozwój kadr szkolnictwa wyższego i nauki.
Zaproszenia z linkiem do rejestracji zostaną rozesłane do uczelni i instytutów naukowych. Udział w konferencji jest darmowy, jednostki akademickie mogą zgłosić dowolną liczbę uczestników. Rozmowy będą się toczyć w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Debata na temat kształtowania ścieżek kariery, rozwoju kadry akademickiej i tworzenia rozwiązań w tym zakresie w uczelniach jest naturalną potrzebą - oceniają organizatorzy na stronie wydarzenia . Jakość badań i kształcenia zależy od kadry akademickiej, jej jakości naukowej i dydaktycznej oraz organizacji jej aktywności. Konstytucja dla Nauki oraz inne akty prawne, w tym prawo pracy, stanowią ramy polityki kadrowej. Muszą one zostać wypełnione przez regulaminy pracy, systemy oceny okresowej i strategię odnośnie ścieżek kariery akademickiej.
Uczelnie potrzebują też aktywnej polityki rozwoju kadry akademickiej, od działań wspierających rozwój kompetencji po systemy motywacji w tym zakresie. Wiele uczelni podjęło też wysiłki na rzecz uzyskania i utrzymania Logo HR in Research, którego celem jest wprowadzenie do zarządzania kadrami akademickimi wysokich standardów w zakresie zatrudniania i kształtowania warunków pracy - podkreśla resort nauki.
NKN FORUM to wspólna inicjatywa MNiSW i środowiska akademickiego. Debaty te nawiązują do konferencji programowych Narodowego Kongresu Nauki. W debatach NKN FORUM podstawą do dyskusji są doświadczenia polskich uczelni we wdrażaniu nowych rozwiązań, na których opierać się ma nowy porządek w nauce i kształceniu akademickim.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.