Matematyk ze Śląska pracuje nad komputerami kwantowymi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przyszłością informatyki są komputery kwantowe, które być może pozwolą wykonać wiele zadań lepiej, szybciej i taniej – uważa Adam Glos, doktorant z Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach, który pracuje nad takimi rozwiązaniami.

Glos jest jednym ze stypendystów programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla wybitnych młodych naukowców. Na co dzień zajmuje się kwantowymi obliczeniami.

"Kwantowe komputery są przyszłością informatyki. Na całym świecie wielu naukowców jest zainteresowanych rozwijaniem tych obliczeń i próbą ich wykorzystania do rozwiązywania realnych problemów. W najbliższym czasie planuję skupić się na kwantowych algorytmach optymalizacyjnych opartych na niewielkich komputerach kwantowych. Wierzę, że moje wyniki wspomogą stworzenie pierwszych kwantowych algorytmów o praktycznych zastosowaniach, które będzie można uruchomić na kwantowych komputerach" - powiedział.

"Na tę chwilę komputery kwantowe nie są idealne, np. niezbyt dobrze radzą sobie z długotrwającymi obliczeniami. Komputery klasyczne również jednak mają swoje ograniczenia, są obszary, gdzie już trudno osiągnąć lepsze wyniki, a zawsze przecież dążymy do tego, żeby robić coś lepiej, szybciej i taniej. Wierzę, że taki potencjał mają właśnie komputery kwantowe" – dodał naukowiec.

W gronie stu laureatów stypendiów od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie START jest też pochodzący z Sosnowca Piotr Miska, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zajmuje się badaniem własności liczb i ciągów, sprawdza też, na ile różnych sposobów można obliczyć pewne kwestie matematyczne.

Po otrzymaniu stypendium naukowiec nastawia się na żmudną pracę związaną z kombinatoryką. Jak podkreśla, zamierza zmieniać swoją dziedzinę metodycznie, publikując regularnie wartościowe badania związane z właściwościami ciągów liczbowych i samych liczb.

Pochodzący z Raciborza dr Grzegorz Świderski z Instytutu Matematyki PAN we Wrocławiu zajmuje się z kolei teorią aproksymacji, czyli zastępowania bardziej skomplikowanych obliczeń mniej dokładnymi, ale szybszymi. Efekty jego badań mogą mieć zastosowanie w informatyce.

Matematyka bardzo często ma duże znaczenie dla innych nauk, także w bardzo innowacyjnych procesach. Często trzeba najpierw coś obliczyć i udowodnić, by później móc to wykorzystać np. tworząc program komputerowy" – zaznacza dr Świderski.

Od października naukowiec rozpocznie trzyletni pobyt naukowy na prestiżowym Katolickim Uniwersytecie Lowańskim w Belgii, gdzie będzie dalej rozwijał swoje zainteresowania. Wcześniej studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uzyskał dwa tytuły magistra – z matematyki oraz informatyki.

W tegorocznym programie START, w ramach którego Fundacja na rzecz Nauki Polskiej nagradza najzdolniejszych młodych uczonych, aby zachęcić ich do dalszego rozwoju naukowego, są także inni naukowcy ze Śląska. W sumie stypendia przyznano 100 naukowcom z całej Polski. Dziedziny najczęściej reprezentowane przez laureatów to nauki techniczne (23 stypendia); nauki humanistyczne i społeczne (15 stypendiów) i nauki biologiczne (14 stypendiów).

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 r. i jest niezależną, samofinansującą się instytucją pozarządową typu non-profit, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera