Dwukołowy rydwan młodego władcy oraz daszek przeciwsłoneczny na wysokich wspornikach stanowiły niegdyś całość - ustalili badacze starożytnych przedmiotów z grobowca Tutanchamona.
Podczas badań starożytnych przedmiotów z grobowca Tutanchamona, prowadzonych w ramach przygotowań do ich przewiezienia do Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie naukowcy ustalili, że dwa z nich, dwukołowy rydwan młodego władcy oraz daszek przeciwsłoneczny na wysokich wspornikach, stanowiły niegdyś całość – informuje serwis internetowy Ahram Online.
Osłonę przeciwsłoneczną z grobowca Tutanchamona zbadał Nozomi Kawai, profesor egiptologii z japońskiego Uniwersytetu w Kanazawie. Nozomi Kawai bierze udział w egipsko-japońskim projekcie naukowym, którego celem jest przygotowanie do transportu i przewiezienie do siedziby Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie 72 starożytnych artefaktów, przechowywanych dotychczas w Muzeum Egipskim przy placu Tahrir w Kairze.
Badacz ten stwierdził, że osłona pasuje do królewskiego rydwanu.
Badanie rentgenowskie oraz analiza mikrośladów na wspornikach osłony i na burtach rydwanu wykazały, że daszek przeciwsłoneczny był przymocowany do rydwanu i został zdemontowany dopiero później, prawdopodobnie w związku z umieszczaniem pojazdu wewnątrz grobowca władcy po jego śmierci.
Tutanchamon, władca Egiptu w latach 1333-1323 p.n.e., był synem faraona Amenchotepa IV Echnatona, panującego w latach ok. 1351-1334 p.n.e. Tutanchamon zmarł w wieku ok. 17 lat.
Jak poinformował Eissa Zidan, dyrektor Biura Konserwacji i Transportu Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, aktualnie przygotowywany jest transport łącznie 155 artefaktów z Muzeum Egipskiego w Kairze.
Wszystkie antyki przewożone są do laboratoriów Muzeum w Gizie, gdzie poddawane są zabiegom konserwacyjnym i przygotowywane do ekspozycji na otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, które ma nastąpić w 2020 roku. (PAP)
jot/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.