Nowy pomysł na recykling: aspiryna z plastiku, plastik z aspiryny

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przetwarzając stary plastik na składniki aspiryny można by uzyskać surowiec do wytwarzania nowego, pełnowartościowego plastiku. Technologię zaproponowaną przez inżynierów z Japonii przedstawiono w piśmie „Polymer Chemistry”.

Różnego rodzaju tworzywa sztuczne są wszechobecne, ale trudne do powtórnego wykorzystania. Większość dostępnych metod nie pozwala na wydajny recykling plastikowych odpadów bez pogorszenia jakości produktów. Dlatego przeważająca część odpadów spływa w końcu do oceanów, staje się mikroplastikiem i trafia do łańcucha pokarmowego.

Być może rozwiązanie tego problemu przyniosą badania, które przeprowadzili prof. Yasuhiro Kohsaka ze Shinshu University oraz jego student Akane Kazama. Jak wykazali, pod wpływem kwasu polimery winylowe hydrolizują na kwas salicylowy i kwas octowy. Dzięki odpowiednim reakcjom, z kwasów tych można otrzymywać kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynę - ale teoretycznie także nowe, pełnowartościowe tworzywa sztuczne.

Polimery winylowe należą do najszerzej wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Wcześniejsze próby recyklingu prowadziły od otrzymania tworzyw niestabilnych w temperaturze pokojowej, a co za tym idzie – praktycznie bezużytecznych.

Zespół prof. Kohsaki planuje dokładnie zbadać mechanizmy reakcji. Profesor ma nadzieję, że opracowany proces będzie wydajny i skuteczny, jak również ekonomicznie opłacalny. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera