Uczelnie i instytucje

Kraków/ UJ uruchamia studia z antropologii sądowej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przygotowuje nowy kierunek studiów podyplomowych – antropologię sądową w praktyce. „To pierwsze w Polsce studia z takim programem” – mówi Anita Szczepanek, kierownik studiów. W Polsce tylko kilka osób wykonuje zawód antropologa sądowego.

Dr hab. Anita Szczepanek, archeolog i antropolog, powiedziała w środę PAP, że "obecnie w Polsce, mimo dużego zapotrzebowania, jest zaledwie kilku znawców tematu, którzy swoją wiedzę zdobywali na kursach za granicą, gdzie od wielu lat kształci się antropologów sądowych”.

„Teraz zainteresowani antropologią sądową będą mogli w kraju, pod okiem wybitnych specjalistów praktyków, realizować program nauczania podobny do tego za granicą” – powiedziała kierownik studiów. "To pierwsze w Polsce studia z takim programem" - dodała.

Jak dotąd antropologia sądowa była jednym z przedmiotów na studiach z zakresu medycyny i biologii sądowej. W Polsce pracę zbliżoną do pracy antropologów sądowych wykonują lekarze i biolodzy sądowi.

Krakowska uczelnia przygotowała 26 miejsc na podyplomowym kierunku antropologia sądowa w praktyce. Jeśli znajdzie się wystarczająco wielu zainteresowanych, to studia ruszą w nadchodzącym roku akademickim.

Oferta Uniwersytetu Jagiellońskiego jest skierowana m.in. do absolwentów kierunków medycznych, antropologów, archeologów, prawników, techników kryminalistyki, policjantów. Absolwenci uzyskają wiedzę o anatomii i antropologii, o metodach badań wykorzystywanych podczas identyfikacji szczątków ludzkich w trakcie prowadzenia śledztw dotyczących przypadków współczesnej przestępczości, ofiar katastrof i zbrodni wojennych.

Program studiów – przygotowany przez Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polską Akademię Nauk w Krakowie – obejmuje dwa bloki tematyczne: medyczny z zagadnieniami z zakresu medycyny sądowej z elementami traumatologii i anatomii topograficznej; oraz metodologiczny z zagadnieniami z metodyki poszukiwawczych i wykopaliskowych badań archeologicznych, kryminalistyki, entomologii sądowej i archeozoologii. Miejscem zajęć będą placówki umożliwiające zapoznanie się ze specjalistycznym sprzętem badawczym w trakcie zajęć terenowych.

Zadaniem antropologa sądowego jest identyfikacja analizowanych szczątków – zwłaszcza tych trudnych w identyfikacji. Specjalista m.in. na podstawie badań kości ustala wiek i płeć ofiary. Indywidualne cechy budowy anatomicznej – wyjaśniła Szczepanek – niekiedy pozwalają na bardziej precyzyjną identyfikację. Pomocne są tu ślady po przebytych urazach, zabiegach operacyjnych czy też stomatologicznych. W tego typu badaniach – mówiła specjalistka – istotna jest także możliwość ustalenia bezpośredniej przyczyny zgonu. Antropolog sądowy często pracuje wspólnie z patologiem, odontologiem i śledczymi.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera