Uczelnie i instytucje

Prezydent: nauka rozwija się dzięki temu, że ludzie mają odwagę przełamać utarte schematy

Prezydent Andrzej Duda (C) uczestniczy w inauguracji Belwederskiej Szkoły Letniej w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik 08.07.2019
Prezydent Andrzej Duda (C) uczestniczy w inauguracji Belwederskiej Szkoły Letniej w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik 08.07.2019

Nauka rozwija się dzięki temu, że ludzie mają odwagę przełamać utarte schematy i temu m.in. też mają służyć te spotkania - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji Belwederskiej Szkoły Letniej.

Andrzej Duda wziął w poniedziałek udział w inauguracji Belwederskiej Szkoły Letniej. Tematem tegorocznej edycji jest "Prawo dla dobra wspólnego". Jak poinformowała na swojej stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP w ramach szkoły 30 studentów z całej Polski może m.in. wysłuchać wykładów profesorów i praktyków oraz wziąć udział w różnego rodzaju seminariach i warsztatach.

Prezydent inaugurując Belwederską Szkołę Letnią podkreślił, że chciałby, aby była ona płaszczyzną, na której młodzi ludzie będą się spotykać z praktykami i teoretykami, którzy na co dzień zajmują się funkcjonowaniem nie tylko państwa polskiego, ale również państw wspólnoty europejskiej. "Chciałbym, żebyście mogli państwo się spotkać i chciałbym, żebyście mogli dyskutować" - zaznaczył Duda.

Prezydent podkreślił, że wręczając nominacje profesorskie prosi, by profesorowie pozwalali swoim studentom "a wręcz nakłaniali ich do tego, żeby kwestionowali".

"Rozwój nauki polega na kwestionowaniu, na tym że najbardziej utarte teorie poddajemy, rozbieramy na czynniki pierwsze i próbujemy się im sprzeciwić, próbujemy znaleźć nową drogę, próbujemy znaleźć własną drogę w stosunku do tego, co już wymyślono. Prace naukowe, które polegają tylko i wyłącznie na powtarzaniu utartych poglądów nie są pracami naukowymi są pracami sprawozdawczymi" - ocenił prezydent.

Prezydent dodał również, że ma nadzieję, że szkoła letnia będzie się rozwijała. Podkreślił też, że bycie sędzią to "poważne zobowiązanie", a w trójpodziale władz najistotniejszą zasadą jest równoważenie się tych władz. "Istota trójpodziału władz polega na tym, że żadna z nich nie jest najważniejsza, że wszystkie trzy są równe sobie" - zwrócił się do zebranych w Belwederze studentów.

Belwederska Szkoła Letnia to inicjatywa, której celem jest skonfrontowanie wiedzy akademickiej z zakresu prawa, teorii ustroju, nauk społecznych z praktycznym wymiarem funkcjonowania państwa. To również okazja do spotkania, zarówno z naukowcami, jak i z osobami, które na co dzień uczestniczą w sprawowaniu władzy, wcielają w życie demokratyczne mechanizmy i podejmują decyzje, od których zależy kształt Polski.

W ramach szkoły odbędą się wykłady, seminaria oraz wizyty studyjne w instytucjach publicznych. Wykłady poprowadzą m.in. Zofia Romaszewska, Jan Rokita, Wojciech Hermeliński, Wiesław Johann, ks. prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Berier, prof. dr hab. Andrzej Dziadzio, prof. UŁaz dr hab. Małgorzata Manowska, prof. VMU dr hab. Arkadiusz Radwan, prof. US dr hab. Marek Andrzejewski, dr hab. Artur Kotowski.

Absolwenci Belwederskiej Szkoły Letniej otrzymają dyplomy, a najlepsi zostaną zaproszeni do odbycia praktyk w Kancelarii Prezydenta RP.

"My się bardzo cieszymy, że z całej Polski zgłosiło się tak wielu studentów, po to, żeby przyjechać do Warszawy i przez tydzień dyskutować i posłuchać tych wykładów. To było ponad 200 osób" powiedział Andrzej Duda. 

PAP - Nauka w Polsce,  Aleksandra Kuźniar, Marcin Chomiuk

akuz/ mchom/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska

    Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują bezzałogową łódź, która ma przepłynąć Atlantyk

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ VIII edycja programu mentorskiego "Rozwiń skrzydła" na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera