Hormon głodu steruje również pamięcią

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Hormon odpowiedzialny za uczucie głodu – grelina – pełni ważną rolę w kontrolowaniu pamięci epizodycznej. Gdy jest go za mało, szczury zapominają, że już jadły – wynika z badania naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USA).

Grelina, zwana też hormonem głodu, wydzielana jest w żołądku, a jej poziom rośnie w momencie oczekiwania na jedzenie. To ona reguluje ilość spożywanego pokarmu, a także – jak ustalili amerykańscy badacze – bierze udział we wzmacnianiu pamięci epizodycznej (pamięci dotyczącej przeżytych zdarzeń).

Grelina łączy się z receptorami w obrębie nerwu błędnego i w ten sposób wysyła sygnały głodu do mózgu.

Specjaliści przy pomocy metody interferencji RNA wyłączyli u szczurów niektóre receptory greliny i zaobserwowali, że zwierzęta zaczęły miewać problemy z pamięcią epizodyczną – zapominały o lokalizacji specyficznych obiektów.

Ponadto gryzonie częściej jadły. Konsumowały co prawda mniejsze porcje, ale sprawiały wrażenie, jakby nie pamiętały o poprzednich posiłkach.

„Na decyzję o tym czy jeść, czy powstrzymać się od jedzenia, wpływa pamięć dotycząca poprzedniego posiłku. Przebiegająca przez nerw błędny ścieżka sygnalizacyjna greliny może stanowić łącznik między pamięcią o poprzednich posiłkach a sygnałami głodu powstającymi na skutek oczekiwania na następną porcję” – komentuje dr Elizabeth Davis, koordynatorka badania.

Rezultaty pracy zaprezentowano na tegorocznej konferencji Society for the Study of Ingestive Behavior w Utrechcie (Holandia). (PAP)

ooo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Udomowione bakterie wytwarzają ser gruyère

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczne światło szkodzi rafom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera