Nowa metoda poszukiwań życia na innych planetach

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Żywe organizmy na pozasłonecznych planetach mogą emitować fluoerescencyjną poświatę pod wpływem promieniowania UV. Można by ją dostrzec z pomocą obecnie budowanych teleskopów nowej generacji.

Jak tłumaczą naukowcy z Cornell University, większość pozasłonecznych planet towarzyszy najczęściej występującym gwiazdom typu M.

Na młodych gwiazdach tego rodzaju często jednak dochodzi do eksplozji silnego promieniowania UV, które może niszczyć żywe organizmy.

Jednak zdaniem badaczy, organizmy na takich planetach mogły wyewoluować w taki sposób, że chroniąc się przed promieniami, emitują charakterystyczną poświatę. Można byłoby ją wykryć z pomocą silnych teleskopów.

„Na Ziemi istnieją morskie korale, które wykorzystują biofluorescencję, aby zmieniać szkodliwe ultrafioletowe promienie Słońca w bezpieczne fale widzialne. Powstaje przy tym piękna poświata. Być może podobne formy życia mogą istnieć także na innych planetach, dając nam możliwość, aby je wykryć” - wyjaśnia prof. Lisa Kaltenegger z Carl Sagan Institute.

„To całkowicie nowy sposób poszukiwania życia w kosmosie. Wyobraźmy sobie obcy świat delikatnie świecący podczas obserwacji przez potężny teleskop” - mówi Jack O`Malley-James, główny autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

Wykorzystując pigmenty z ziemskich organizmów, badacze opisali już charakterystykę światła, które mogłoby powstawać także na dalekich planetach.

Jeden ze światów, które proponują zbadać pod tym kątem, to odkryta w 2016 roku skalista planeta Proxima b orbitująca wokół najbliższej Ziemi gwiazdy - Proxima Centauri.

Zdaniem badaczy obserwacje tego typu będą możliwe z pomocą budowanych obecnie instrumentów.

„To doskonały cel dla dużych teleskopów nowej generacji, jak np. Extremely Large Telescope w Chile. Mogą one zebrać wystarczająco dużo światła z małych planet, aby przeanalizować je pod kątem śladów życia” - twierdzi prof. Kaltenegger.

Więcej informacji: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-08/cu-fgm081319.php

(PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy podwójny przeszczep płuc wykonany z użyciem robota

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na stwardnienie rozsiane może pomóc pamięci krótkotrwałej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera