Optymizm sprzyja długowieczności

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Optymiści częściej dożywają sędziwego wieku - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". Zdaniem autorów, psychoterapia zwiększająca poziom optymizmu u seniorów może się przyczynić do wydłużenia ich życia.

Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego i Harvard T.H. Chan School of Public Health (USA) badali zależność pomiędzy optymizmem a długowiecznością w grupie 70 tys. kobiet zarejestrowanych w bazie Nurses` Health Study i 1,4 tys. mężczyzn biorących udział w Veterans Affairs Normative Aging Study (https://www.pnas.org/content/early/2019/08/20/1900712116).

W momencie pierwszej ewaluacji badane kobiety miały od 58 do 86 lat, a informacje na ich temat rejestrowano przez kolejnych 10 lat. Mężczyźni pierwszą ewaluację przeszli w wieku 41-90 lat, a informacje rejestrowano przez kolejnych 30 lat.

Po zestawieniu wyników naukowcy ustalili, że zależność w przypadku obu płci wyglądała bardzo podobnie. W porównaniu z największymi pesymistami, osoby o najbardziej optymistycznym nastawieniu żyły o 11-15 proc. dłużej i o 50-70 proc. częściej dożywały 85 lat lub więcej.

Co więcej, zaobserwowano, że zależność pomiędzy optymizmem a długowiecznością występowała niezależnie od depresji oraz utrzymywała się po wzięciu pod uwagę czynników związanych ze zdrowiem fizycznym (np. chorobami przewlekłymi), nawykami (jak aktywność fizyczna, odżywianie, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu) oraz więziami społecznymi (posiadanie rodziny i przyjaciół).

"Niezależność od depresji sugeruje, że optymizm odgrywa istotną rolę i nawet wśród osób cierpiących na depresję trochę optymizmu może mieć wpływ na długość życia" - mówi dr Lewina Lee, autorka analizy.

"Optymiści doświadczają mniej stresu i chorób przewlekłych, gdyż nie skupiają się na rzeczach negatywnych i mają więcej siły na pokonywanie przeciwności. Rzadziej się poddają i szybciej regenerują po porażkach. Na skrócenie życia wpływa stres, który sieje spustoszenie w naszych organizmach" - komentują naukowcy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera