Najszybsze mrówki świata galopują po rekord

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy zarejestrowali nowy mrówczy rekord prędkości. Wynosi on 855 mm/s i należy do saharyjskich srebrnych mrówek.

Saharyjskie srebrne mrówki (Cataglyphis bombycina) zafascynowały biologa Haralda Wolfa z niemieckiego Uniwersytetu w Ulm. „Nawet wśród mrówek żyjących na pustyni srebrne mrówki są wyjątkowe” – podkreśla naukowiec, który wraz z zespołem badał te owady w Tunezji.

Gatunek ten był znany z szybkości poruszania, ale niewiele wiedziano o tym, w jaki sposób srebrnym mrówkom udaje się tak szybko pokonywać w środku upalnego dnia piasek, którego temperatury sięgają nawet 60 st. C.

Zespół Wolfa obserwował gniazdo mrówek na pustyni, nagrywając krążące wokół niego mrówki. Analizując nagrania, badacze odkryli, że mają do czynienia z najszybszymi mrówkami, jakie dotąd udało się zaobserwować, a wysokie temperatury sprzyjają osiąganiu przez nie największych prędkości. W najcieplejszej porze dnia na pustyni srebrne mrówki osiągały rekordowe 855 mm/s, czyli w jedną sekundę pokonywały 108 długości ich ciała. W warunkach laboratoryjnych, przy temperaturze 10 st. C, mrówki nie były już tak szybkie, choć nadal biegały z prędkością do 57 mm/s. Naukowcy porównywali srebrne mrówki z ich kuzynami z gatunku Cataglyphis fortis. Srebrne mrówki są od nich mniejsze i mają o prawie 20 proc. krótsze odnóża – ale i tak są szybsze od wyższych krewnych. Sekret musi leżeć więc w pracy nóg, a nie ich długości, wnioskowali naukowcy.

Dokładna analiza nagrań pokazała, że srebrne mrówki przebierają nogami nawet 47 razy na sekundę. Przyspieszając, wydłużały zaś krok – nawet czterokrotnie, od 4,7 do 20,8 mm.

Naukowcy odkryli też, że mrówki nie tylko biegną, ale potrafią też przejść w galop. Są wtedy w stanie odrywać wszystkie sześć odnóży od podłoża jednocześnie. Badacze byli pod wrażeniem niezwykłej koordynacji ruchu owadów. Jak opisują, mrówki świetnie synchronizowały ruch swych stóp. Chodząc, stawiały na podłożu trzy stopy jednocześnie, ale każda z nich dotykała gruntu przez zaledwie 7 milisekund przed zainicjowaniem kolejnego kroku.

”Te cechy mogą być związane z życiem na piaszczystych wydmach. Mogą chronić nogi mrówki przed zbyt głębokim zapadaniem się w miękki piasek” – mówi Wolf, zapowiadając dalsze badania rekordowo szybkich mrówek.

Odkrycie opisano w „Journal of Experimental Biology”. (PAP)

dwo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera