Prof. Drąg: moje badania są już wykorzystywane m.in. do opracowania nowych leków

 Prof. dr hab. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 07.11.2019
Prof. dr hab. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 07.11.2019

Prof. Marcin Drąg, laureat Nagrody FNP 2019, bada enzymy odpowiedzialne za choroby cywilizacyjne i tworzy selektywne narzędzia chemiczne do wykrywania np. nowotworów. „Badania są już wykorzystywane projektach, których efektem będzie opracowanie testów diagnostycznych czy nowych leków” – powiedział PAP naukowiec.

Prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej został tegorocznym laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie nowej platformy technologicznej, umożliwiającej otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych. Platforma ta może służyć do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych.

Prof. Drąg wyjaśnił, że w kierowanym przez niego laboratorium prowadzone są badania nad tzw. nienaturalnymi aminokwasami. „Zrobiliśmy związki, które są nieporównywalnie lepsze od tych naturalnych w aspekcie aktywności, a przede wszystkim selektywności, co umożliwia nam zrobienie praktycznie doskonałych cząsteczek” - powiedział profesor.

Dodał, że cząsteczki te są wykorzystywane przez jego zespół do monitorowania aktywności enzymów, a w szczególności proteaz, czyli enzymów proteolitycznych. „Wiele świetnych leków przeciwnowotworowych, ale też na inne choroby, w tym na przykład na AIDS, jest opartych o proteazy” - zaznaczył.

Naukowiec wyjaśnił, że wraz ze współpracownikami pracuje nad markerami, które pozwalają monitorować poziom tych enzymów w organizmie. „A więc teoretycznie chcemy robić testy diagnostyczne; to może być też wykorzystywane przy poszukiwaniu struktur wiodących do robienia nowych leków” – wskazał naukowiec.

Laureat Nagrody FNP podkreślił, że na obecnym etapie jego zespół na wielu płaszczyznach współpracuje z uczelniami z całego świata oraz z firmami farmaceutycznymi. „Nasze projekty wykorzystywane są już w bardzo konkretnych badaniach, które dotyczą konkretnych chorób i stawiają sobie konkretne cele medyczne” - powiedział.

W Laboratorium Obrazowania, które stworzył prof. Drąg na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, jest pierwszy w Polsce cytometr masowy. To najnowocześniejsze obecnie urządzenie do analizy i diagnostyki próbek komórkowych. „To jest metoda, która umożliwia obrazowanie aktywności kilkudziesięciu enzymów za jednym razem. Już zaczynamy tu współpracę z Dolnośląskim Centrum Onkologii i będziemy badać próbki od pacjentów z nowotworami” – opisał naukowiec.

W ramach innego projektu zespół prof. Drąga prowadzi badania nad leczeniem neutropenii (neutropenia to stan hematologiczny polegający na obniżeniu liczby neutrofili, które są odpowiedzialne za utrzymanie odporności). Tu wrocławscy naukowcy współpracują z zespołem prof. Wojciecha Młynarskiego z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Rekordowa skala odmów szczepień i zachorowań na odrę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera