Wpływ rodziny kluczowy w walce z uzależnieniem młodzieży od hazardu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Postawa rodziny wobec hazardu jest jednym z głównych czynników w walce z uzależnieniem nastolatków od gier hazardowych, wynika ze studium opracowanego przez naukowców z uniwersytetu w Huelvie, na południu Hiszpanii.

Jak poinformował członek ekipy badawczej Jose Carlos Leon, przeciwdziałanie uzależnieniu młodzieży od hazardu jest możliwe dzięki wpływowi rodziny i przyjaciół nastolatka, o ile nie miał on wcześniej kontaktu z tym rodzajem rozrywki.

"W takim przypadku wpływ otoczenia i rodziny jest bardzo ważny na decyzję młodego człowieka zamierzającego brać udział w grach hazardowych. Inaczej mówiąc, nastolatek zagra lub nie w zależności od tego czy jego zachowanie będzie zaakceptowane lub ukarane przez jego najbliższe otoczenie: członków rodziny oraz przyjaciół" - wyjaśnił Leon.

Z badania opublikowanego w najnowszym wydaniu pisma "Journal of Gambling Studies" wynika, że w przypadku młodzieży mającej już wcześniej kontakt z grami hazardowymi najważniejszym czynnikiem decydującym o odporności nastolatka na zachęty do gry jest poczucie własnej skuteczności.

Hiszpańscy badacze wskazali, że osoby z silnym poczuciem własnej skuteczności, które wcześniej miały już kontakt z hazardem, łatwiej potrafiły zrezygnować z udziału w grze. Wpływ na to miało np. występujące u nich zdenerwowanie z powodu wcześniejszych porażek i poczucie, że nie mają oni wpływu na wynik gry.

Według Leona częściej w kompulsywną grę hazardową popadają nastolatkowie mający niskie poczucie własnej skuteczności, którzy mieli już wcześniej kontakt z tego rodzaju rozrywką. Uważają oni, że gra jest dla nich niejako testem własnych umiejętności.

"Hazard zwykle traktują oni jako możliwość sprawdzenia się, a zarazem potwierdzenia, że posiadają osobistą zdolność do zarządzania własnym losem oraz rezultatami gry" - stwierdził Jose Carlos Leon.

Hiszpański badacz z Huelvy zaznaczył, że skutecznym sposobem w walce ze zjawiskiem uzależnienia od hazardu może być program prewencyjny dla młodzieży zawierający informacje, iż rzekome umiejętności obstawiania są fikcją i nie zwiększają szans na zwycięstwo w grze.

Badanie zostało przeprowadzone na 1174 osobach w wieku od 12 do 20 lat w szkołach na terenie regionu Andaluzji, w południowej Hiszpanii. Aż 432 uczestników studium miało już wcześniej doświadczenie w grach hazardowych. (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Dolina rzeki Vall de Nuria w Pirenejach, prowincja Girona, Adobe Stock

    Neandertalczyk zamieszkiwał jaskinie Katalonii ponad 120 tys. lat temu

  • Adobe Stock

    Górska aklimatyzacja dzięki nerkom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera