Uczelnie i instytucje

Gowin: GUMed na wysokim poziomie kształci i prowadzi badania

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) wręcza status "Uczelni Badawczej" rektorowi Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcinowi Gruchale (P) podczas konferencji prasowej w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku. Fot. PAP/ Adam Warżawa 29.01.2020
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) wręcza status "Uczelni Badawczej" rektorowi Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcinowi Gruchale (P) podczas konferencji prasowej w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku. Fot. PAP/ Adam Warżawa 29.01.2020

Gdański Uniwersytet Medyczny na wysokim poziomie kształci lekarzy, prowadzi badania nad lekami i metodami leczenia - mówił w środę w Gdańsku Jarosław Gowin podczas inauguracji programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza". GUMed otrzyma ponad 100 mln zł na badania naukowe.

Gdański Uniwersytet Medyczny jest jedyną uczelnią medyczną w Polsce, która uzyskała status uczelni badawczej. W środę w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyła się na niej inauguracja programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza", w której wzięli udział m. in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anna Budzanowska, prorektor GUMed ds. nauki prof. Tomasz Bączek oraz rektor GUMed prof. Marcin Gruchała.

"Nasza misja jest oczywista - to nowoczesna edukacja i badania dla rozwoju nowoczesnej medycyny rozpoznawalnej na całym świecie. Najważniejsi w tym procesie są ludzie, którzy działają zgodnie z wartościami, jakimi są: profesjonalizm, humanizm, proaktywność, partnerstwo, dobro wspólne" - mówił rektor GUMed prof. Marcin Gruchała.

Wyjaśnił, że na jego uczelni, na bazie bardzo nowoczesnego szpitala klinicznego, prowadzone są badania dotyczące diagnostyki i leczenia. "Poszukujemy również najbardziej optymalnych sposobów opieki nad pacjentem i organizacji ochrony zdrowia" - mówił Gruchała.

Jako uczelnia badawcza GUMed planuje zintensyfikować działalność naukową w priorytetowych obszarach badawczych, do których należą onkologia, kardiologia i medycyna sercowo-naczyniowa oraz biochemia, genetyka i biologia molekularna. Dziedziny te wybrano dzięki analizie potencjału naukowo - badawczego GUMed, przeprowadzonej przez zewnętrznych ekspertów.

W konkursie na uczelnie badawcze chodziło o wskazanie tych, które mają "jasną wizję swojego rozwoju i determinację. Pod warunkiem, że ta wizja ma za sobą rzeczywisty potencjał i wolę realizacji tej misji. Jeśli chodzi o GUMed, eksperci szczególnie wysoko ocenili dwa obszary – onkologię oraz kardiologię i medycynę sercowo – naczyniową" - przypomniał Jarosław Gowin.

Wicepremier powiedział, że oceniający dostrzegli ambitne cele, stawiane przez władze uczelni. Chodzi m.in. o zwiększenie wpływu na naukę poprzez budowę sieci infrastrukturalnych oraz badawczych, zamiar sformalizowania współpracy z renomowanymi ośrodkami medycznymi na świecie, wzmocnienie kapitału ludzkiego, wprowadzenie nowego modelu rekrutacji i rozwoju młodych badaczy, m.in. studentów i doktorantów. Doceniono również zamiar konsolidacji GUMed z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim jako "Unię uniwersytetów".

W ramach realizacji statusu uczelni badawczej GUMed powoła pierwszą szkołę doktorską z nowym programem kształcenia, zakładającym m.in. rekrutację kandydatów z zagranicy. Szkoła ta ułatwi międzynarodowym doktorantom dostęp do programu nauczania ukierunkowanego na badania, a oferowanego w języku angielskim.

"Dzięki zbiorowemu wysiłkowi nasza uczelnia doskonali swój poziom badawczy oraz naukowy. Od lat jesteśmy liderami w poziomie publikacji medycznych w kraju. Jesteśmy efektywni w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na finansowanie prowadzonych przez nas badań. Nasze badania są umiędzynarodowione. Blisko współpracujemy z biznesem – polskim przemysłem farmaceutycznym" - podkreślał rektor.

Według Gowina ścisła współpraca między trzema gdańskimi uczelniami - GUMed, Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim, stanowi dowód potencjału środowiska naukowego w Trójmieście. "Jest to szansa na rozwój całego regionu. Nowa ustawa daje szersze możliwości dofinansowywania uczelni również przez samorządy. Wierzę, że samorządowcy z całego Pomorza będą potrafili wykorzystać tę szansę. Gdański Uniwersytet Medyczny może stać się perłą w koronie polskiej nauki" - mówił.

Minister nauki zaznaczył, że głównym problemem, z jakim boryka się społeczeństwo w Polsce, jest jakość służby zdrowia oraz problem z kadrami.

"W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na bardzo wysokim poziomie kształci się przyszłych lekarzy, ale prowadzone są również badania nad nowymi lekami i metodami leczenia, które mają innowacyjny charakter i już teraz pozwalają leczyć choroby uchodzące do tej pory za nieuleczalne. Sukces GUmed to nie jest tylko sukces naukowy - to jest wydarzenie ważne dla wszystkich pacjentów w Polsce" - mówił wicepremier.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia przez GUMed statusu uczelni badawczej. "Źródło finansowania uczelni medycznych pochodzi z budżetu ministerstwa zdrowia. Natomiast resort nauki i szkolnictwa wyższego finansuje badania naukowe" - powiedziała wyjaśniając, na czym polega współpraca resortu nauki i szkolnictwa wyższego z ministerstwem zdrowia w zakresie wspierania GUMed.

W perspektywie siedmioletniej GUMed - jako uczelnia badawcza - otrzyma na prowadzenie badań ponad 100 milionów złotych. Gowin wyraził przekonanie, że dodatkowe środki pomoga uczelni aplikować o międzynarodowe granty.

Według rektora prof. Gruchały dzięki dofinansowaniu Gdański Uniwersytet Medyczny trafi do grona najlepszych uczelni medycznych na świecie. "Naszym celem jest, aby GUMed stał się ważnym ośrodkiem akademickim rozpoznawalnym na arenie międzynarodowej. Chcemy znaleźć się w pierwszej setce najlepszych uniwersytetów medycznych na świecie. Myślę, że za 5 lub 6 lat będziemy mogli to osiągnąć" - zaznaczył.

Listę dziesięciu uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB) Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło pod koniec października 2019 r. Podczas oceny wniosków uwzględniano m.in. plany rozwoju uczelni i proponowane działania, które pozwolą podnieść poziom badań naukowych i jakość kształcenia studentów i doktorantów. Docelowo mają się one przyczynić do wzrostu międzynarodowego znaczenia placówki.

Uczelniami badawczymi w Polsce zostały: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Łącznie przez najbliższe siedem lat każda z nich otrzyma po kilkaset milionów złotych. Jak zapowiadano, roczny koszt realizacji programu będzie wynosił ok. 500 mln zł. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Machińska

anm/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.24 Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    Minister nauki: część ośrodków akademickich czeka konsolidacja

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera