Uczelnie i instytucje

Bydgoszcz/ Na UTP konstruowany jest prosty respirator

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zespół naukowców Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, przedsiębiorców i ekspertów medycznych prowadzi prace nad konstrukcją prostego respiratora - poinformował w czwartek PAP rzecznik uczelni dr inż. Franciszek Bromberek.

"Projekt zainicjowali naukowcy UTP. Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a wiceminister prof. Wojciech Maksymowicz zwrócił się do rektora UTP o pilne przygotowanie konstrukcji prostych aparatów do wentylacji możliwych do produkcji w polskich zakładach" - powiedział rzecznik.

Zespołowi, w którego skład wchodzą naukowcy Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz pracownicy bydgoskich firm Climat i Medseven, przewodniczy rektor prof. inż. Tomasz Topoliński. Za stronę medyczną odpowiada zastępca komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy płk. dr Robert Włodarski, który jest anestezjologiem.

Na Wydziale Inżynierii prowadzony jest kierunek studiów inżynieria biomedyczna, z czym wiążą się kontakty naukowców z przedsiębiorcami i ekspertami medycznymi.

Prace nad konstrukcją prowadzone są od tygodnia, a już w drugiej połowie przyszłego tygodnia planowane jest rozpoczęcie prób prototypu respiratora. Do testów wykorzystane będzie sztuczne płuco.

PAP - Nauka w Polsce, Jerzy Rausz

rau/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera