Joga obniża poziom testosteronu u kobiet z zespołem policystycznych jajników

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Joga z praktyką uważności przyczynia się do obniżenia poziomu testosteronu u kobiet z zespołem wielotorbielowatych jajników (PCOS) – informuje „Journal of the American Osteopathic Association”.

Zespół wielotorbielowatych jajników jest częstym zaburzeniem hormonalnym, wpływającym na zdrowie reprodukcyjne, metaboliczne i psychiczne. Szacuje się, że dotyka od 5 do 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym i jest najczęstszą przyczyną niepłodności.

Choroba ta objawia się m.in. nieregularnymi miesiączkami, hirsutyzmem (owłosieniem typu męskiego), trądzikiem, łysieniem androgenicznym, niepłodnością i większym ryzykiem poronienia.

Leczenie opiera się na przyjmowaniu leków o działaniu antyandrogennym tj. obniżających poziom testosteronu i DHEA.

W programie opracowanym przez naukowców z Lake Erie College of Osteopathic Medicine w Pensylwanii wzięło udział 31 kobiet z PCOS w wieku od 22 do 43 lat. Połowa z nich przez trzy miesiące uczęszczała na zajęcia jogi z praktyką uważności. Zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu i trwały godzinę.

W porównaniu z kobietami, które nie praktykowały jogi, w grupie ćwiczących kobiet zaobserwowano spadek poziomu androgenów (w tym testosteronu o 29 proc.), a także zmniejszenie objawów depresji o 55 proc. i zaburzeń lękowych o 21 proc.

Część badanych zaobserwowała dodatkowo zmniejszenie dokuczliwości trądziku i poprawę regularności cykli miesiączkowych.

„Istnieją skuteczne farmakologiczne metody kontrolowania PCOS, jednak ich stosowanie wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych, z których część ma poważny charakter. Joga z praktyką uważności wydaje się być obiecującą metodą wspomagającą leczenie tej choroby” – komentuje autorka badań dr Diana Speelman.

Więcej - na stronie publikacji (DOI: 10.7556/jaoa.2020.050) (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wielki atlas komórek pozwoli lepiej zrozumieć i leczyć ludzkie ciało

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badanie: najdłużej żyją Azjaci, najkrócej czarnoskórzy i Indianie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera