Sosny mają silne właściwości antyoksydacyjne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Sosny posiadają silne właściwości aktyoksydacyjne, co potwierdzili portugalscy chemicy i biolodzy po ponad trzech latach badań. Najbardziej wartościowe pod tym względem są pnie oraz gałęzie tych drzew.

O badaniach poinformował portugalski dziennik online “Observador”. Z gałęzi i pni sosny naukowcy uzyskali ekstrakt o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Nadaje się on do zastosowania w kilku gałęziach przemysłu, np. spożywczym, kosmetycznym czy farmaceutycznym - sugerują.

Przewodzący badaniom naukowcy z uniwersytetu w Coimbrze potwierdzili, że ekstrakt pozyskany z sosny może być też wykorzystywany m.in. produkcji repelentów na komary.

Autorzy badania zaznaczają, iż przed przystąpieniem do badań nie spodziewali się, że rzadko używane w przemyśle pnie drzew sosnowych i gałęzie tego gatunku mogą mieć tak "szerokie zastosowanie w produkcji przemysłowej".

"Celem naszego badania było wykazanie walorów powszechnie dostępnych na portugalskim rynku półproduktów z branży leśnej i spożywczej, które dzięki potencjalnemu pozyskiwaniu w ramach biorafinerii mogłyby służyć ekologicznej gospodarce" - dodali autorzy badania.

Zespół z Coimbry wskazał również na możliwość masowego wykorzystania w różnych gałęziach przemysłu innych półproduktów, które powszechnie dostępne są w Portugalii, takich jak m.in. psujące się pomidory oraz woda ściekowa z plantacji winogron.

W ramach badań prowadzonych przez uniwersytety w Coimbrze i Aveiro naukowcy zamierzają też m.in. wytwarzać na skalę przemysłową biodegradowalne opakowania, które mogłyby zastąpić plastik w produkcji spożywczej.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera