Podkarpackie/ Młode żubry otrzymały imiona

Muczne, 23.05.2020. Pokazowa zagroda żubrów. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Muczne, 23.05.2020. Pokazowa zagroda żubrów. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Puhenio, Pumiłka i Pucarynka to imiona nadane trzem młodym żubrom urodzonym w tym roku w zagrodzie pokazowej w Mucznem (Podkarpackie). Wybrano je spośród ponad 300 propozycji, które napłynęły w konkursie ogłoszonym przez Nadleśnictwo Stuposiany.

Jak poinformowała PAP specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Stuposiany Kaja Hrabal, wybranie imion było „nie lada wyzwaniem”.

„Ostatecznie udało się wybrać imiona dla trzech żubrów – dwóch +dziewczynek+ i jednego +chłopczyka+. Propozycje musiały być oryginalne i spełniać kryterium formalne, a więc zaczynać się od liter +Pu+. W sytuacji, kiedy imiona się powtarzały, kryterium była data nadesłania zgłoszenia” – wyjaśniła.

Osoby, które wymyśliły wybrane imiona otrzymają nagrody. „Serdecznie gratulujemy tegorocznym zwyciężczyniom i prosimy o kontakt za pośrednictwem wiadomości e-mail lub na naszą skrzynkę na Facebooku, w celu ustalenia szczegółów związanych z przesłaniem nagród” – podkreśliła Hrabal.

Populacja żubrów w Bieszczadach liczy obecnie ponad 700 osobników.

Jak zaznaczył rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie Edward Marszałek, żubr, choć wciąż narażony na wyginięcie i nieustannie trapiony chorobami, w Bieszczadach radzi sobie bardzo dobrze. „Jest objęty przez leśników ciągłym monitoringiem. Regularnie kontrolowana jest liczebność i zdrowotność stad” – przypomniał.

W 1963 roku do Nadleśnictwa Stuposiany sprowadzono z Pszczyny i Niepołomic siedem żubrów linii białowiesko-kaukaskiej. Od tego czasu liczebność bieszczadzkiej populacji żubrów sukcesywnie wzrasta. Tego lata w dziko żyjących stadach urodziło się już ponad 100 młodych. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ skr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera