Rozwiązania dla osób starszych i niedowidzących od informatyków z PŁ

Źródło: Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

System nawigacji ukryty w kołnierzu dla osób niewidomych i zdalnie sterowany dozownik leków dla osób starszych i to niektóre wynalazki Politechniki Łódzkiej nagrodzone na wystawie IWIS 2020. Urządzenia zaprojektowali studenci z koła naukowego UbiCOMP i pracownicy Instytutu Informatyki Stosowanej.

WIBRUJĄCY BEZPRZEWODOWY KOŁNIERZ DLA NIEDOWIDZĄCYCH

System nawigacji dla osób niedowidzących umieszczany jest na szyi osoby idącej. Wibracje wskazują, w którą stronę pieszy powinien się kierować. Wynalazek został zaprojektowany we współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami. Wykorzystuje on zmysł dotyku do przekazywania informacji o sugerowanym kierunku ruchu. Kołnierz wykonany jest z oddychającej tkaniny sportowej. Maleńkie siłowniki wibracyjne mogą być umieszczone tam, gdzie życzy sobie tego użytkownik.

"Kołnierz bezprzewodowo sterowany poprzez mikrokontroler łączy się za pośrednictwem Bluetooth z popularnymi nawigacjami, np. z Google Maps" - tłumaczy członek zespołu projektowego inż. Mikołaj Woźniak, studiujący informatykę na drugim stopniu.

Podkreśla, że nawigacja nie angażuje słuchu, który jest dla osób niedowidzących zmysłem o zasadniczym znaczeniu w odbieraniu świata zewnętrznego.

"Większość dotychczasowych rozwiązań opiera się o komunikację audio. Nasza nawigacja daje jedynie delikatne bodźce w okolicach szyi. Jest to ważne z punktu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale i z uwagi na zwiększony komfort i pewność siebie osób z niepełnosprawnością" - mówi Mikołaj Woźniak reprezentujący koło naukowe UbiCOMP.

SYGNALIZUJĄCA CZAS NA LEK APTECZKA DLA SENIORÓW

Inteligentny dozownik ma pomagać osobom starszym, które często zapominają o wzięciu tabletek. Pozwala monitorować terapię samemu choremu, jego opiekunom albo lekarzom.

„System powiadamia o konieczności przyjęcia leku za pomocą diod LED i dźwięku. Programowalny dozownik wykorzystuje dane wprowadzone przez użytkownika, a aplikacja mobilna połączona z urządzeniem, pozwala opiekunom na zdalne monitorowanie leczenia” - mówi Adam Lewczuk, jeden ze studentów pracujących nad rozwiązaniem.

Dozownik składa się z kilku osobnych elementów. Można w nim przechowywać, jak w apteczce, także te leki, które są brane doraźnie. Przyjmowaniem leków zarządza się poprzez stronę internetową. System został zaprojektowany we współpracy z lekarzami i opiekunami osób starszych.

Na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS kołnierz otrzymał złoty, a dozownik leków - brązowy medal.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Galeria (2 zdjęcia)

  • Źródło: materiały prasowe
    1/2
    Źródło: materiały prasowe
  • Źródło: materiały prasowe
    2/2
    Źródło: materiały prasowe

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera