Spożywanie czarnych porzeczek, nawet z cukrem, ma pozytywny wpływ na odpowiedź glikemiczną po posiłku – wynika z badań przeprowadzonych w Finlandii i opublikowanych przez „British Journal of Nutrition”.
Choć czarne porzeczki często jemy z cukrem ze względu na ich kwaśny smak, wyniki badania wskazują, że w połączeniu z porzeczką cukier nie jest aż tak niezdrowy - zauważają naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.
Korzystne zmiany zaobserwowano po spożyciu 75 gramów porzeczek, czyli znacznie mniejszej porcji niż w przypadku dotychczasowych badań.
W obecnych badaniach wzięły udział 24 zdrowe osoby (22 kobiety i 4 mężczyzn). Podczas każdej z wizyt uczestnicy spożywali na czczo cztery rodzaje produktów: wodę z dodatkiem sacharozy i fruktozy, przecier porzeczkowy z dodatkiem cukru lub produkt zawierający przecier porzeczkowy i komosę ryżową oraz produkt zawierający samą komosę ryżową. Zawartość cukru i węglowodanów we wszystkich produktach była bardzo zbliżona. Próbki krwi pobierano na czczo oraz po upływie 15, 30, 45, 60, 90, 120 i 180 minut po posiłku.
Oba produkty zawierające porzeczki spowolniły wzrost poziomu glukozy we krwi, a następnie spowolniły jej spadek, a także opóźniły wzrost poziomu wolnych kwasów tłuszczowych.
Działanie to związane jest z wysoką zawartością antocyjanów, naturalnych barwników o działaniu przeciwutleniającym. Związki te spowalniają wchłanianie glukozy z jelita cienkiego poprzez interakcję z enzymami trawiącymi węglowodany i białkami transportującymi glukozę – wyjaśniają autorzy.
Źródło: DOI: 10.1017/S0007114520004468 (PAP)
koc/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.