USA/ Naukowcy wykrywają mikroplastik w wodzie pitnej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W USA naukowcy wykrywają mikroplastik w wodzie w kranach. Namawiają do jej monitorowania pod tym kątem i do odpowiednich regulacji.

Mikro- i nanoplastik czyli niewidoczne gołym okiem cząstki plastiku, do zanieczyszczenie, które coraz częściej zwraca uwagę naukowców, którzy dopiero zaczynają rozumieć jego drogę w środowisku.

Był to jeden z tematów 2020 Society for Risk Analysis virtual Annual Meeting - konferencji online, która odbyła się w dniach 13-17 grudnia.

Eksperci prezentowali wiedzę na temat fizycznych i chemicznych reakcji w mikroplastiku, potencjalnych zagrożeń, wpływu na środowisko, społeczności ludzkie i możliwości regulacji prawnych.

Dr Scott Coffin z California State Water Resources Control Board przedstawił wyniki pierwszego na świecie badania mikroplastiku w wodzie pitnej prowadzonego na zlecenie organów regulacyjnych.

To część wysiłków mających na celu standaryzację definicji zagrożenia, opracowania metod detekcji i monitorowania obecności mikroplastiku w wodzie.

„Standaryzacja metod analizy mikroplastiku jest pilnie potrzebna, aby rzetelnie porównywać dane z różnych badań. W czerwcu 2020 regulacyjna definicja mikroplastiku została przyjęta w Kalifornii. Pozwala ona agencjom nadzorującym, organom ustalającym prawa oraz naukowcom znaleźć wspólny język do opisu złożonej grupy zanieczyszczeń” - podkreślał dr Coffin.

Na przykład naukowcy University of Rochester donieśli o wykryciu mikroplastiku w wodzie kranowej dostarczanej z jeziora Hemlock do uniwersyteckiego kampusu (Stan Nowy Jork).

Badacze proponują jednocześnie skuteczną metodę wychwytywania mikroplastiku na potrzeby badań opartą na filtracji z użyciem nanomembran.

Naukowcy zalecają przy tym szeroko zakrojone obserwacje stanu dostarczanej do kranów wody.

Więcej informacji na stronie: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-12/sfra-dws120820.php

(PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera