Miękkie soczewki kontaktowe będą badać oczy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowy rodzaj soczewek kontaktowych, które mają monitorować zdrowie oczu, ma być wkrótce gotowy do testów klinicznych. Dzięki wynalazkowi będzie można diagnozować i wcześnie wykrywać różne choroby oczu, np. jaskrę.

Zespół z Purdue University na łamach pisma „Nature Communications” zaprezentował miękką medyczną soczewkę kontaktową, którą zamierza wkrótce skomercjalizować. Wynalazek został już opatentowany.

„Technologia ta przyniesie wiele korzyści w dziedzinie bezbolesnej diagnostyki lub wczesnego wykrywania wielu chorób oczu, w tym jaskry - mówi prof. Chi Hwan Le, twórca soczewki. - Od pierwszej koncepcyjnej wizji autorstwa Leonardo da Vinci istnieje duże zapotrzebowanie na kontaktowe soczewki działające, jako noszone na oczach medyczne platformy” - wyjaśnia badacz.

Jak tłumaczą naukowcy, wcześniej nie udało się stworzyć tego typu, elastycznych soczewek, ponieważ konieczne było stosowanie sztywnych elementów elektronicznych. Nowa technologia polega na łączeniu niezwykle cienkich rozciągliwych czujników z dostępnymi na rynku kontaktowymi soczewkami.

Umieszczone na powierzchni rogówki czujniki mogą przy tym mierzyć aktywność siatkówki bez stosowania znieczulenia niezbędnego do przeprowadzenia tradycyjnego badania nawet w warunkach klinicznych.

„Technologia ta pozwoli lekarzom i naukowcom na lepsze zrozumienie naturalnej aktywności siatkówki ze zwiększoną dokładnością, niezawodnością i komfortem użytkownika” - podkreśla prof. Pete Kollbaum z Indiana University, gdzie mają być przeprowadzone badania kliniczne.

Więcej informacji na stronach:

https://sciencesources.eurekalert.org/pub_releases/2021-03/pu-scl030921.php

https://www.nature.com/articles/s41467-021-21916-8 (PAP)

autor: Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera