Brytyjski koncern AstraZeneca broni skuteczności swojej szczepionki

PA/Andrea Merola 14.03.2021
PA/Andrea Merola 14.03.2021

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca oświadczył w piątek, że "nie ma żadnych dowodów na zwiększone ryzyko" zakrzepów krwi spowodowanych szczepionką przeciwko Covid-19. Była to reakcja na zawieszenie jej stosowania "z ostrożności" w kilku krajach.

"Faktycznie ilość tego typu (problemów medycznych] jest znacznie niższa u osób zaszczepionych w porównaniu z tym, czego można by się spodziewać w całej populacji” - głosi oświadczenie koncernu.

Kilkanaście europejskich krajów ogłosiło w czwartek wstrzymanie szczepień preparatem "AstraZeneca", powołując się na zasadę "ostrożności", z kolei Tajlandia opóźniła z tego powodu swą kampanię szczepień.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła w piątek, że AstraZeneca to świetna szczepionka i nie ma powodów, by jej nie stosować.

Rzeczniczka WHO przypomniała, że od 9 marca ponad 268 milionów dawek szczepionek przeciwko Covid-19 zostało podanych na całym świecie od początku pandemii. "Do tej pory żaden zgon nie miał związku z podawaniem szczepionek przeciwko Covid-19” - powiedziała.

W czwartek wieczorem Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków ogłosił, że "korzyści wynikające z podania szczepionki nadal przewyższają ryzyko, a szczepionkę można podawać bez względu na dochodzenie w sprawie przypadków zakrzepowo-zatorowych".

Wcześniej tego dnia Duńska Narodowa Agencja Zdrowia, pierwsza, która ogłosiła decyzję o zawieszeniu szczepień AstraZeneca, wezwała do ostrożności w obliczu "poważnych przypadków zakrzepów krwi tworzących się u osób zaszczepionych", nawet jeśli "obecnie" nie ma związku między szczepionką i powstałymi zakrzepami krwi.

Na początku tygodnia Austria zaprzestała podawania partii tych szczepionek po śmierci 49-letniej pielęgniarki z powodu "poważnych zaburzeń krzepnięcia" kilka dni po zaszczepieniu. (PAP)

jo/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera