Naukowy talk-show startuje na UJ

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Uniwersytet Jagielloński startuje naukowym talk-show „Punkt krytyczny". Tematem pierwszego spotkania będą ekstremizmy. Odbędzie się ono w środę 31 marca - również online.

Ekstremizmy - zwracają uwagę organizatorzy inicjatywy - to bardzo szerokie pojęcie. "Dlatego będziemy chcieli zastanowić się czym właściwie jest ekstremizm? Jakie postawy psychologia i socjologią określają jako ekstremistyczne – jakie normy są punktem odniesienia? Czy ekstremizm to problem polityki oraz religii? Czy można np. być twórcą ekstremalnym?" – pytają gospodarze programu.

Gośćmi pierwszego odcinka w środę 31 marca o g. 18.30 będą: dr Ewa Szumowska z Centre for Social Cognitive Studies Instytutu Psychologii UJ oraz dr hab. Katarzyna Zielińska prof. UJ z Instytutu Socjologii UJ, która kieruje Social (r)Evolutions Lab (SocRevLab) w POB FutureSoc.

Skąd pomysł na taką formę popularyzacji nauki? Dwa lata temu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło prestiżowy konkurs w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. W ten sposób wyłoniono 10 najlepszych uczelni w Polsce, którym przyznano dodatkowe środki na badania. Wśród zwycięzców znalazł się Uniwersytet Jagielloński. Ważnym elementem programu jest upowszechnianie wiedzy naukowej poza samym uniwersytetem. Stąd pomysł na nową formę - informuje UJ w prasowym komunikacie.

„Wiemy, że publiczność jest już trochę zmęczona kolejnym spotkaniami w formie transmisji bezpośrednio z czyjejś kuchni lub pracowni. Na początku miało to oczywiście swój urok, nadszedł jednak moment, aby sprofesjonalizować format dyskusji online. I tak narodził się pomysł na naukowy talk-show” – mówi dr Samuel Nowak z Instytutu Psychologii UJ, cytowany w prasowym komunikacie.

Wspólnie z Tomaszem Pytko, rzecznikiem prasowym Wydziału Filozoficznego UJ, opracowali nowy schemat produkcyjny, postanowili też wykorzystać formułę talk-show. „Mamy już doświadczenie przy projekcie Science First, który docierał online nawet do kilkudziesięciu tysięcy widzek i widzów. Naszym założeniem było, aby nowy program był atrakcyjnie wizualny, realizowany w przy użyciu wielu kamer. Do tego wizualizacje 360 st. w specjalnie stworzonym studio” – wyjaśnia Tomasz Pytko.

Cel jest jeden: utrzymać uwagę publiczności, aby łatwiej dzielić się wiedzą o najnowszych zdobyczach nauki. Program poświęcony zostanie badaniom, które prowadzą laboratoria skupione w obszarze badawczym „Society of the Future” na UJ.

„Konwencja talk-show na żywo to nie tylko gwarancja żywej dyskusji, ale i możliwość kontaktu z widownią, którą zapraszamy do zadawania pytań” – wyjaśnia dr Nowak. Sporym wyzwaniem okazała się organizacja produkcji. Ekipę ugości krakowski inkubator kulturalno-kawiarniany Hevre. Ze względu na pandemiczne okoliczności przed zespołem stanęło wiele wyzwań m.in. konieczność wykonania testów w dniu produkcji i dezynfekcja sal. „Mamy to szczęście, że UJ zaszczepił naukowców i naukowczynie, co sprawia, że ta produkcja jest w ogóle możliwa” – tłumaczy Tomasz Pytko.

Całość dostępna będzie online przez portale YouTube i Facebook. Więcej informacji w facebookowym wydarzeniu.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera