Rusza konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Naukową COPERNICUS

Źródło: Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Do 20 lipca można składać wnioski do konkursu o nagrodę COPERNICUS dla wybitnych polskich i niemieckich uczonych. Dziewiątą edycję ogłosiły Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) wraz z niemieckim stowarzyszeniem Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).

Celem nagrody jest wyróżnienie wybitnych naukowczyń i naukowców z Polski i Niemiec, którzy mają szczególne zasługi dla współpracy polsko-niemieckiej i mogą wykazać się wybitnymi osiągnięciami naukowymi będącymi rezultatem tej współpracy. Kandydatów w dziewiątym konkursie o nagrodę COPERNICUS (edycja 2022) zgłaszać można do 20 lipca 2021.

Nagroda jest przyznawana w drodze konkursu dwóm współpracującym uczonym – jednemu pracującemu w Polsce, a drugiemu w Niemczech. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. euro – po 100 tys. euro dla każdego z laureatów. Środki te powinny zostać wykorzystane na rzecz dalszego rozwoju polsko-niemieckiej współpracy naukowej. Konkurs jest skierowany do reprezentantów wszystkich dziedzin nauki, w tym do przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych.

„Nagroda COPERNICUS została ustanowiona w celu podkreślenia znaczenia polsko-niemieckiej współpracy naukowej i pokazania, jak dobre przynosi ona efekty” – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, cytowany w komunikacie FNP.

Do nominowania kandydatów uprawnieni są uczeni posiadający minimum stopień naukowy doktora, którzy są zatrudnieni w polskiej bądź niemieckiej instytucji naukowej. W konkursie przyjmowane są także autonominacje. Instytucje organizujące konkurs zachęcają do nominowania kobiet.

Kandydaci i kandydatki muszą spełnić kilka warunków, m.in. posiadać co najmniej stopień doktora i kierować zespołem badawczym w polskiej lub niemieckiej instytucji naukowej. Muszą też być zatrudnieni w państwowej uczelni i/lub w jednostce naukowej w Niemczech lub w podmiocie należącym do systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Wyboru dokonuje jury złożone z uznanych przedstawicieli polskiego i niemieckiego środowiska naukowego.

Nagroda COPERNICUS jest wspólnym przedsięwzięciem Deutsche Forschungsgemeinschaft i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zapoczątkowanym w roku 2004. Nagroda jest przyznawana co dwa lata. Dotychczas nagrodzono osiem wybitnych tandemów naukowych.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera