Hiszpania/ Ruszają badania genetyczne ws. pochodzenia Krzysztofa Kolumba

Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

Międzynarodowy zespół medyczny z udziałem lekarzy z Hiszpanii i USA rozpocznie w czerwcu badania genetyczne służące ustaleniu pochodzenia żeglarza Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryki.

Jak poinformował w środę podczas konferencji prasowej w Grenadzie wykładowca miejscowego uniwersytetu Jose Antonio Lorente, zaplanowana inauguracja w ciągu najbliższych “dwóch, trzech tygodni” prac będzie oznaczała wznowienie zatrzymanych przed 16 laty badań nad pochodzeniem Kolumba.

Lorente, profesor medycyny sądowej wchodzący w skład zespołu badającego korzenie słynnego żeglarza, wyjaśnił, że wznowione studium poprowadzą naukowcy z kilku dziedzin reprezentujący pięć europejskich i amerykańskich laboratoriów zajmujących się genetyką.

Lorente wyraził nadzieję, że w ciągu 8 tygodni badań naukowcy będą mogli zakończyć studium. Zaznaczył, że istnieje szansa, że rejon Europy, z którego pochodził żeglarz, może zostać ujawniony 12 października, kiedy obchodzone jest święto narodowe Hiszpanii, zwane też Dniem Kolumba.

Andaluzyjski naukowiec przypomniał, że pomimo wydobycia z grobu Kolumba trzech niewielkich kości i badań nad nimi, w 2005 r. studium zostało przerwane, gdyż ówczesne narzędzia badawcze “były niedoskonałe”. Dodał, że tym razem przebadane pod względem genetycznym zostaną również kości synów żeglarza: Hernando i Diego.

“Nie mamy gwarancji, że posiadane przez nas kości to wystarczający materiał, aby uzyskać DNA i dojść do określonych wniosków” - zastrzegł.

Kolumb był kapitanem zakończonej w 1492 r. wyprawy przez Ocean Atlantycki, która jako pierwsza dotarła z Europy do brzegów Ameryki.

W ostatnich dekadach żeglarzowi przypisywano rozmaite pochodzenie. Część historyków twierdziła, że nie wywodził się on z Italii, ale z Majorki, Korsyki lub hiszpańskiej Galicji. Historycy z Portugalii twierdzili z kolei, że słynny podróżnik urodził się na należącej do tego kraju atlantyckiej Maderze. Przesłanką do takiego twierdzenia miał być fakt zamieszkiwania przez Kolumba na sąsiadującej z nią wyspie Porto Santo oraz doskonała wiedza żeglarza o oceanie.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.10.2024. EPA/Christine Olsson/TT

    Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

  • Fot. Adobe Stock

    Ograniczenie siedzenia najlepszym lekarstwem na ból pleców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera