Powstało urządzenie usprawniające tworzenie systemów do rozpoznawania emocji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narzędzie, które wykorzystując sztuczną inteligencję, usprawnia tworzenie systemów do rozpoznawania emocji, opracowali eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI-PIB). Annobot ma znacznie przyspieszyć proces przypisywania odpowiednich emocji do fragmentów tekstu.

Urządzenie opracowali badacze z Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych OPI-PIB.

Jak napisano w komunikacie przesłanym w piątek PAP, emocje są naturalną cechą człowieka - do niedawna wydawało się, że maszyny nie mogą rozpoznawać ludzkich emocji. Jedynie w filmach science-fiction i opowieściach futurystycznych roboty potrafiły odczytywać strach lub szczęście - wskazano.

"W OPI PIB działamy głównie dla sektora nauki, który z założenia jest innowacyjny. Staramy się więc dostarczyć uczelniom i jednostkom naukowym nowoczesne rozwiązania IT, które ułatwią im pracę i stale są dostosowywane do ich potrzeb. Wdrażamy też projekty, które są skierowane do innych sektorów. (...) Tym razem natomiast nasi badacze z Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych wykorzystali sztuczną inteligencję do usprawnienia procesu rozpoznawania ludzkich emocji na podstawie tekstu" – mówi cytowany w komunikacie dyrektor OPI-PIB dr inż. Jarosław Protasiewicz.

Powstała platforma Annobot ma znacznie przyspieszyć proces etykietowania, czyli przypisywania odpowiednich emocji do fragmentów tekstu. Sprecyzowano, że narzędzie to wykorzystuje wiele funkcjonalności, m.in. etykietowanie poprzez rozmowę z chatbotem, uczenie na bieżąco oraz integrację z komunikatorem Facebook Messenger. Nazwa platformy Annobot powstała od połączenia słów annotation i bot.

Z informacji przekazanych przez OPI-PIB wynika, że system składa się z sześciu komponentów.

"Główną część stanowi Annobot Core, czyli aplikacja serwerowa, która integruje wszystkie inne moduły. Można stwierdzić, że jest ona takim sercem platformy. Są także dwa moduły służące do przypisywania etykiet do tekstów. Jeden zintegrowany z aplikacją Facebook Messenger, a drugi to komunikator Annobot chat napisany przez ekspertów z OPI PIB. Oprócz nich narzędzie składa się z panelu administracyjnego, modułu uczenia maszynowego oraz bazy danych" - opisano.

Platforma wykorzystuje uczenie na bieżąco, więc eksperci nie muszą czekać, aż zakończy się cały proces przypisywania emocji do tekstu. Annobot sam się uczy na podstawie wcześniej udostępnionych niepełnych danych.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Bartosz Bańka/PG

    Twórcy bolidu PGR-08 planują udział w międzynarodowych zawodach

  • fot. materiały prasowe WAT/VIGO Photonics S.A.

    Trwają prace nad polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera