Politechnika Gdańska w sieci pomiarów jasności nieba i zanieczyszczenia światłem

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Gdańska uczelnia techniczna jako pierwsza w Polsce dołączyła do międzynarodowej sieci pomiaru jasności nieba Globe at Night - Sky Brightness Monitoring Network. Sieć obejmuje 64 czujniki do długoterminowego monitoringu umieszczone w 19 krajach.

Globe at Night to oparta na nauce obywatelskiej (citizen science) międzynarodowa kampania, która ma na celu zwiększenie świadomości ludzi odnośnie zanieczyszczenia światłem.

Uczestniczący w akcji amatorzy mogą prowadzić badania jasności otoczenia nocą z pomocą smartfonów i od 2006 roku ochotnicy wykonali 185 tys. pomiarów w 180 krajach.

Elementem kampanii jest sieć Globe at Night - Sky Brightness Monitoring Network (GaN-MN) oparta na pomiarach dokonywanych profesjonalnymi czujnikami. To tego przedsięwzięcia, jako pierwsza placówka naukowa w Polsce dołączyła Politechnika Gdańska. Czujnik został zamontowany na dachu jednego z wysokich budynków uczelni. Sensor pozwala na ciągły pomiar jasności nieba na terenie kampusu uczelni, a połączenie z siecią umożliwia dostęp do danych ze wszystkich czujników umieszczonych w różnych państwach.

Jak wyjaśnia Politechnika, udział w projekcie to w dużej mierze wynik zaangażowania grupy badawczej ILLUME działającej w ramach Centrum EkoTech.

Pomysł po stronie PG zainicjowała i wczesne rozmowy prowadziła dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury, natomiast dr inż. Katarzyna Bobkowska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska nadzorowała dalsze prace związane m.in. z uruchomieniem czujnika i dołączeniem do sieci.

Udział w przedsięwzięciu to duża korzyść dla wspomnianej, zajmującej się zanieczyszczeniem światłem grupy ILLUME. Jak twierdzą eksperci PG, pozwoli również na zwrócenie uwagi na coraz ważniejszy problem, jakim jest zanieczyszczenie światłem sztucznym i na jego potencjalne negatywne skutki dla zdrowia człowieka i naturalnego środowiska.

Uczelnia prowadzi także badania zmian jasności nieba w ramach grantu: „Innowacyjna metoda monitorowania zanieczyszczenia światłem sztucznym w środowisku naturalnym i zurbanizowanym z wykorzystaniem bezzałogowych platform latających (dronów)” finansowanego w ramach programu Argentum Triggering Research Grants, pod kierownictwem dr inż. Katarzyny Bobkowskiej.

Więcej informacji na stronie:

https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-07/politechnika-gdanska-dolaczyla-do-miedzynarodowej-sieci-pomiaru-jasnosci-nieba

http://globeatnight-network.org/index.html

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert technologii kosmicznych: prawdopodobnie 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera